שיננית- טיפול שיננית וחשיבותו | פרופ' איתן מיזריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  שיננית – למה זה טוב?

  שיננית – למה זה טוב?

  אנשים רבים תוהים למה חשוב להגיע לביקורים שוטפים אצל שיננית ולכן, הגיע הזמן להסביר אחת ולתמיד מה הן הבעיות שעלולות להתעורר ואיך שיננית יכולה לעזור לכם לשמור על בריאות הפה.

  אבל, לפני הכול, הגדרה. השיננית הוא מקצוע פרא-רפואי שעוסק בהיגיינת הפה. מטרתן של השינניות (שבארצנו הקטנטונת חולשות על המקצוע ביד רמה, עד כדי כך שלא קיימת המילה המקבילה בלשון זכר) היא למנוע מחלות שיניים וחניכיים. הן עושות זאת בעזרת ניקוי האבנית מהשיניים ואם תבקשו, הן גם ילבינו את שיניכם, בשם האסתטיקה.

  לפיכך, ביקורים קבועים אצל שיננית יכולים לעזור לשמור על היגיינת הפה וכן לאתר מחלות בשלבים המוקדמים שלהן. ומה עושה השיננית בפועל? היא פועלת בארבעה מישורים שכולם קשורים זה בזה.

  1. ניקוי אבנית

  האבנית היא החומר המצטבר על גבי השיניים בעקבות הסתיידות רובד השן, שבעגה המקצועית נקרא פלאק. הפלאק מורכב משאריות מזון ומחיידקים, ונוטה להצטבר במקומות שאליהם קשה לנו להגיע עם מברשת השיניים או בעקבות צחצוח שיניים לא יסודי או לא נכון.

  צבעה של האבנית הוא אפרפר-צהוב ולכן היא פוגעת באסתטיקה של החיוך שלנו, והמרקם שלה מחוספס. בגלל שהיווצרותה של האבנית תלויה בכמה גורמים ומשתנה בין אדם אחד למשנהו, קצב ההצטברות שלה איננו אחיד. מסיבה זו, ומסיבות נוספות, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים או השיננית שלכם לגבי תדירות הביקורים, שבדרך כלל ינועו בין שלושה לשישה חודשים.

  אבל נחזור רגע לאבנית. ברגע שמצטברת אבנית על השיניים ולא מוסרת מהן, היא עלולה לגרום לדלקות חניכיים: אודם, דימומים, נפיחות ולפעמים גם ריח לא נעים מהפה. אם לא תטופל, דלקת החניכיים עלולה להתפתח למחלת חניכיים שתגרום לספיגת עצם ולנסיגת חניכיים. מצבים אלה מסכנים את יציבותן של השיניים וגורמים לכאבים או לרגישויות שהופכים למטרד של ממש. לכן, חשוב מאוד לנקות את האבנית אחת לתקופה- טיפול שיננית שוטף ימנע הצטברות אבנית וישמור על שיניכם.

  2. מחלות חניכיים

  הזכרנו אותן בסעיף הקודם אבל חשוב להעניק להן מקום של כבוד, שכן מחלות החניכיים הן הסיבה העיקרית לאובדן שיניים באוכלוסייה. לכן, חשוב מאוד לאבחן אותן בהקדם, גם אם לא הצלחתם למנוע אותן. חלק מתפקידיה הוא לזהות את המחלות בשלביהן המוקדמים, לסלק את האבנית כדי למנוע המשך התדרדרות. חלק מאותו טיפול שיננית הוא גם להדריך את המטופל לגבי צחצוח נכון ושמירה על היגיינת פה ראויה, ולעדכן את רופא השיניים על מצבו של המטופל.

  3. שיניים רגישות

  אנשים רבים סובלים מרגישות לחום או לקור, או לשניהם. על פי רוב, הרגישות נגרמת בעקבות החשיפה של שורשי השיניים בעקבות מחלת חניכיים. לעיתים, שורשי השן נחשפים בעקבות צחצוח אגרסיבי מדי אבל מקרים אלה נדירים יותר. כך או כך, השיננית תתווה טיפול בהתאם למצב, תשפר את היגיינת הפה על ידי ניקוי יסודי ותסביר למטופל איך עליו לצחצח את שיניו ולטפל בהן באופן יומיומי. במידת הצורך, תפנה השיננית את המטופל למומחה חניכיים.

  4. אסתטיקה

  מי לא רוצה חיוך לבן ונוצץ? ובכן, היא אמנם בתחתית הרשימה אבל בכל זאת חשובה מאוד: האסתטיקה. השיננית משמרת את האסתטיקה של הפה על ידי כך שהיא לא רק מנקה את האבנית, אלא גם מלבינה שיניים שהוכתמו בעקבות עישון, שתיית קפה מרובה וכיוצא באלה.

  עכשיו אתם ודאי מבינים שהשיננית היא למעשה יד ימינו של רופא השיניים ותפקידה חשוב מאין כמוהו. לכן, הקפידו להגיע לביקורים קבועים ולבצע טיפול שיננית  במרפאת השיניים שלכם. כך תבטיחו שהיגיינת ובריאות הפה שלכם נשמרת לאורך זמן.

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!