טיפול שיננית | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  טיפול שיננית

  טיפול שיננית

  הדעה הרווחת כי צריך ללכת אל שיננית רק במקרה של כאבי חניכיים או במקרה של מחלת חניכיים כגון דלקת חניכיים מובהקת היא טעות ביסודה. טיפול אצל שיננית הוא טיפול מונע מחלות חניכיים, חורים בשיניים, נזקי עישון וריח רע מהפה. טיפול אצל שיננית מבהיר למטופל את מצב החניכיים שלו ונותן דגשים להמשך היגיינת הפה ומוצרים נוספים בהם הוא צריך להשתמש על מנת לשמר או לשפר מצב קיים. לכן, אין צורך להמתין לכאבים, דימום ורגישות לחום וקור, יש למנוע אותם מבעוד מועד על ידי טיפול אצל שיננית. חשוב להגיע לביקורים שוטפים אצל שיננית – איך היא יכולה לעזור לכם לשמור על בריאות הפה?

  שיננית הוא מקצוע פרא-רפואי שעוסק בהיגיינת הפה. מטרתן של השינניות (שבארצנו הקטנטונת חולשות על המקצוע ביד רמה, עד כדי כך שלא קיימת המילה המקבילה בלשון זכר) היא למנוע מחלות שיניים וחניכיים. הן עושות זאת בעזרת ניקוי האבנית בשיניים, ואם תבקשו, הן גם ילבינו את שיניכם.

  מדוע צריך ללכת אל שיננית?

  97% אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מבעיית חניכיים כזו או אחרת. הסיבות לכך מגוונות ונוגעות בכל תחומי החיים לרבות תורשה, תנאים סביבתיים ומתח נפשי. אולם, הסיבה העיקרית להתפתחות מחלת חניכיים היא הזנחה מתמשכת של השיניים והפה. היגיינת הפה היא תחום שלם שלא מסתכם אך ורק בצחצוח שיניים אלא כולל עוד מספר פעולות הבאות לוודא כי כיסי החניכיים נקיים מרעלנים ושרובד החיידקים אינו חודר לרקמות החניכיים, בדרכו אל העצם שתומכת את השן. טיפול שיננית נכלל בפעולות החובה האלו.

  סימפטומים

  החניכיים הם הרקמה הרכה מעל השיניים והן אלה המכסות על עצמות הלסת התומכות את השיניים. במקרה של מחלת חניכיים, מפריש רובד החיידקים רעלנים החודרים דרך הרקמה אל העצם העוטפת את שורש השן ומאכלים אותה. התוצאה של פעילות בקטריאלית זו היא נפיחות, דימום בעת צחצוח או לעיסה, רגישות לחום וקור, נסיגת חניכיים ובצקות. אם אחד מהסימפטומים האלה מופיעים, יש לקבוע תור לשיננית או לרופא השיניים להמשך טיפול.

  מטרות טיפול שיננית

  שיננית מוסמכת מבצעת מספר פעולות במהלך הטיפול אשר לכל אחת מהן נגזרת מטרה אחרת:

  • ניקוי אבנית בשיניים – מבוצע תוך שימוש בציוד אולטרה סוני מתקדם או ציוד ידני למטופלים הרגישים לקור.
  • פוליש לניקוי צביעה – ניקוי צביעת קפאין, ניקוטין, תה, יין אדום וכו' ניתן לבצע באופן מושלם בטיפול קצר ומהיר ותוך שימוש במכשיר ייחודי המתיז ג'ט של מים וגרגירי מלח\אלומיניום אוקסיד
  • הקצעת שורשים –  ניקוי עמוק של כיסי החניכיים בהרדמה מקומית, במהלכו מסולקים משקעי אבנית תת חניכיים הספוגים ברעלנים חיידקיים.

  לא בכל טיפול צריך וניתן לעשות את כל הפעולות אולם ניקוי אבנית ורובד חיידקים הוא בסיסי כמו גם ניקוי השיניים והברקתן מכתמי צבע.

  מהלך טיפול שיננית

  טיפול שגרתי אצל שיננית אורך כחצי שעה לערך ומתחיל בתחקיר קצר על הרגלי היגיינת הפה של המטופל. בד בבד, מסבירה השיננית כיצד יש לצחצח את השיניים בצורה נכונה ובאילו אביזרים נוספים כדאי להשתמש. חשוב להדגיש כי שיננית מוסמכת תתאים את הטיפול למצב שיניו של המטופל. למשל, ישנם מטופלים הזקוקים למברשת שיניים רכה ואילו אחרים זקוקים לסיבים קשים יותר.
  בהמשך הטיפול, תגרד השיננית את הפלאק מעל השיניים, בחריצים ובחיבור עם החניכיים. היא תעשה זאת מכל הצדדים ואף בחלל הפנימי של הפה, לשם קשה להגיע בעת הצחצוח היום יומי.
  בסופו של הטיפול השיננית תבריק את השיניים עם חומר מיוחד המנקה כתמי צבע. טיפולים מיוחדים כמו החדרת פלואוריד לשיניים והקצעת שורשים יינתנו רק במקרה הצורך.

  ניקוי אבנית

  האבנית היא החומר המצטבר על גבי השיניים בעקבות הסתיידות רובד השן, שבעגה המקצועית נקרא פלאק. הפלאק מורכב משאריות מזון ומחיידקים, ונוטה להצטבר במקומות שאליהם קשה לנו להגיע עם מברשת השיניים או בעקבות צחצוח שיניים לא יסודי או לא נכון.

  צבעה של האבנית הוא אפרפר-צהוב ולכן היא פוגעת באסתטיקה של החיוך שלנו, והמרקם שלה מחוספס. בגלל שהיווצרותה של האבנית תלויה בכמה גורמים ומשתנה בין אדם אחד למשנהו, קצב ההצטברות שלה איננו אחיד. מסיבה זו, ומסיבות נוספות, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים או השיננית שלכם לגבי תדירות הביקורים, שבדרך כלל ינועו בין שלושה לשישה חודשים.

  אבל נחזור רגע לאבנית. ברגע שמצטברת אבנית על השיניים ולא מוסרת מהן, היא עלולה לגרום לדלקות חניכיים: אודם, דימומים, נפיחות ולפעמים גם ריח לא נעים מהפה. אם לא תטופל, דלקת החניכיים עלולה להתפתח למחלת חניכיים שתגרום לספיגת עצם ולנסיגת חניכיים. מצבים אלה מסכנים את יציבותן של השיניים וגורמים לכאבים או לרגישויות שהופכים למטרד של ממש. לכן, חשוב מאוד לנקות את האבנית אחת לתקופה- טיפול שיננית שוטף ימנע הצטברות אבנית וישמור על שיניכם.

  מחלות חניכיים

  הזכרנו אותן בסעיף הקודם אבל חשוב להעניק להן מקום של כבוד, שכן מחלות החניכיים הן הסיבה העיקרית לאובדן שיניים באוכלוסייה. לכן, חשוב מאוד לאבחן אותן בהקדם, גם אם לא הצלחתם למנוע אותן. חלק מתפקידיה הוא לזהות את המחלות בשלביהן המוקדמים, לסלק את האבנית כדי למנוע המשך התדרדרות. חלק מאותו טיפול שיננית הוא גם להדריך את המטופל לגבי צחצוח נכון ושמירה על היגיינת פה ראויה, ולעדכן את רופא השיניים על מצבו של המטופל.

  שיניים רגישות

  אנשים רבים סובלים מרגישות לחום או לקור, או לשניהם. על פי רוב, הרגישות נגרמת בעקבות החשיפה של שורשי השיניים בעקבות מחלת חניכיים. לעיתים, שורשי השן נחשפים בעקבות צחצוח אגרסיבי מדי אבל מקרים אלה נדירים יותר. כך או כך, השיננית תתווה טיפול בהתאם למצב, תשפר את היגיינת הפה על ידי ניקוי יסודי ותסביר למטופל איך עליו לצחצח את שיניו ולטפל בהן באופן יומיומי. במידת הצורך, תפנה השיננית את המטופל למומחה חניכיים.

  אסתטיקה

  מי לא רוצה חיוך לבן ונוצץ? ובכן, היא אמנם בתחתית הרשימה אבל בכל זאת חשובה מאוד: האסתטיקה. השיננית משמרת את האסתטיקה של הפה על ידי כך שהיא לא רק מנקה את האבנית, אלא גם מלבינה שיניים שהוכתמו בעקבות עישון, שתיית קפה מרובה וכיוצא באלה.

  עכשיו אתם ודאי מבינים שהשיננית היא למעשה יד ימינו של רופא השיניים ותפקידה חשוב מאין כמוהו. לכן, הקפידו להגיע לביקורים קבועים ולבצע טיפול שיננית  במרפאת השיניים שלכם. כך תבטיחו שהיגיינת ובריאות הפה שלכם נשמרת לאורך זמן.

  תדירות טיפול שיננית

  כל אדם חייב לבקר אצל שיננית לפחות פעם בחצי שנה על מנת לשמור על חניכיים ורודות ובריאות ושיניים נקיות. מטופלים כרוניים יותר נדרשים לקבוע טיפול אחת לשלושה חודשים על מנת למנוע היווצרות של מחלה ודלקת חניכיים שתדרוש טיפול רחב יותר. מעשנים, מכורים לקפה או לתה ואנשים הנמצאים במצב רציף של לחץ נפשי נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר לפתח מחלת חניכיים ולכן מומלץ לקבוע טיפול שיננית אחת לשלושה חודשים. כאמור, מדובר בטיפול קצר ומונע שמבטיח לכם חניכיים ורודות וחיוך בוהק, מאוזן לאוזן.

  למידע נוסף על טיפול שיננית בתל אביב וקביעת תור – צרו עמנו קשר >>

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!
   דילוג לתוכן