שיני בינה ממוקמות באזור האחורי ביותר בלסתות בקרבת הלוע. עקב מיקומן, קשה לנו להקפיד על היגיינת פה תקינה סביבן בגלל קושי בגישה ורפלקס הקאה שעלול להגרם בזמן הצחצוח. על כן, סיכוי התפתחות עששת או דלקת חניכיים סביב שיני הבינה גבוה יותר משיניים אחרות והן עלולות לגרום לכאבים ולבעיות דנטליות שונות. לכן, במצבים מסוימים עולה צורך לבצע הליך כירורגי של עקירת שן בינה. עם זאת, לפני שמבצעים את הטיפול, חשוב לקבל ייעוץ ואבחון מקצועי של רופא שיניים מומחה. במאמר זה ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על שיני הבינה בפה.

מהי שן בינה?

שן בינה היא השן הטוחנת השלישית והאחורית ביותר, הממוקמת בלסת העליונה והתחתונה. בממוצע יש בפה ארבע שיני בינה לכל היותר, כאשר הן השיניים שצומחות בשלב הכי מאוחר, בדרך כלל בגילאי 17 עד 25. מאחר וגילאים אלו נחשבים לתקופת הבגרות, שבה אנו זוכים לקבל את השכל והבינה, הן קיבלו השם הנפוץ שן בינה.

מדוע צריך שיני בינה? 

אצל חלק מהאנשים כאשר יש בחלל הפה מספיק מקום, שן הבינה מתפתחת באופן תקין, אינה גורמת לבעיות דנטליות ומתפקדת כמו יתר השיניים הטוחנות. אולם, כשחלל הפה קטן מדי, השן עשויה להישאר כלואה בתוך עצם הלסת או להתפתח בזוויות שונות וליצור מנח לא תקין. מצב זה עשוי לגרום לסיבוכים, כאבים ובעיות דנטליות ואסתטיות. עם זאת, חשוב לדעת שלא לכל האנשים מתפתחת שן בינה בפה ואפשר לראות זאת בעזרת צילום שיניים סטנדרטי. 

איזה בעיות עלולות לגרום שיני הבינה? 

במקרה שאין לשן מספיק מרווח בלסת כדי לבקוע החוצה, היא נשארת כלואה וזה יכול להוביל לנפיחות וכאבים עזים בחניכיים. לעתים, השן נשארת כלואה רק באופן חלקי, החניכיים מכסים אותה ונוצרים כיסים בהם מצטברות שאריות מזון, מופיעים חיידקים ויכולות להתפתח בקלות דלקות. בנוסף, בגלל המיקום האחורי של שיני הבינה בלסתות הפה, קשה יותר לצחצח אותן בצורה טובה ולשמור על היגיינת הפה. בחלק מהמקרים, הצפיפות וחוסר המקום בפה גורמים לשן להתפתח במנח עקום בכיוונים שונים, מה שפוגע מאוד ברקמות הסובבות. 

מהן הסיבות האפשריות לעקירת שן בינה?

הצורך בעקירת שן בינה יכול להתעורר במצבים שונים, העיקריים שבהם: התפתחות של מחלת העששת, התפתחות של דלקת חניכיים, המתבטאת בנפיחות, כאבים חזקים ואודם, התפתחות של ציסטה בסביבת שן הבינה הכלואה, שאריות מזון שנותרו באזור שן הבינה, בעיה אסתטית המצריכה התערבות אורתודנטית ליישור השיניים או צורך בניתוח ליישור שיניים ולסתות. 

לפי הגישה הטיפולית הרווחת כיום ברפואת השיניים, יש לבצע עקירת שן בינה רק אם היא גורמת למחלות דנטליות ו/או לבעיות אסתטיות כלשהן. לכן, במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי מקפידים לעשות תחילה אבחון מקצועי ומעמיק של מצב השן, המבוסס על צילום עדכני ורק לאחר מכן מחליט רופא השיניים המומחה האם יש צורך לבצע עקירת שן בינה כלואה. 

מה הם הסיבוכים האפשריים בעקירת שן בינה?

הסיבוך המשמעותי ביותר הוא דווקא בלסת התחתונה כיוון שעלולה להיות קרבה רבה לעצב תחושתי אשר עובר באזור זה ונקרא העצב המנדיבולרי. בעת עקירת שן בינה עלולה להגרם פגיעה בעצב אשר עלולה להוביל לאובדן תחושה חלקי בשפה והסנטר בצד של העקירה. אובדן תחושה זה יכול להיות חולף או תמידי. 

על כן במקרים רבים של עקירת שן בינה תחתונה ששורשיה קרובים לעצב, יש צורך בצילום סי טי CT המדמה באופן תלת מימדי את אזור השורשים ומאפשר לרופא לאבחן את מידת הסיכון שבעקירה.

במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי קיים מכשיר CT דיגיטלי מהחדישים בעולם עם רמת קרינה מהנמוכות שיש וניתן לבצע אבחנה מדוייקת ומיידית לפני העקירה.

מטפלים בשיניים – רק אצל המומחים

במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי אתם זוכים ליהנות מיתרונות משמעותיים רבים – צוות מומחי רפואת השיניים המובילים בישראל, וותק וניסיון מקצועי של 30 שנה, שימוש בציוד חדשני, כלים דיגיטליים מתקדמים וחומרי גלם איכותיים. בנוסף, במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי מתאימים לכם פתרונות דנטליים ותכנית טיפולים אישית, בהתאם למצב הרפואי והצרכים שלכם. 

פרופ' מיזיריצקי הוא רופא שיניים מקצועי מומחה בשיקום הפה, בעל וותק וניסיון רב בתחום. בכל שאלה או בעיה דנטלית, בין אם לגבי שן בינה או מצב רפואי אחר, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם מרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי. אצלנו תזכו לקבל טיפול מקצועי, יעיל, איכותי ויחס אישי ואדיב.