סתימת אמלגם זוהי סתימה מתכתית העשויה מחומר הקרוי אמלגם, אשר מורכבת מסגסוגת של כסף, כספית ועוד כמה מתכות נוספות במינונים קטנים. סתימת אמלגם היא הסתימה הוותיקה ביותר וסביר להניח כי רובנו נושאים לפחות אחת כזו בפינו, אם לא יותר. סתימת אמלגם מתאימה רק לשיניים האחוריות מכיוון שצבעה כהה ואינו אסתטי ביחס לשיניים הקדמיות.
האמלגם הוא חומר חזק מאוד, חזק אף יותר מחומר השן הטבעי. סתימת אמלגם היא הזולה יותר משני סוגי הסתימות, זאת משום הזמן הקצר לו נדרש רופא השיניים על מנת להתקינה.
לסתימת אמלגם יש גם חסרונות. הסתימות מופיעות בגוונים של שחור ואפור והשן הנושאת סתימת אמלגם תיראה כהה יותר מהשיניים הסמוכות לה. כמו כן, סתימות אמלגם מתבלות במהלך השנים ועלולות להיסדק.
חיסרון נוסף של סתימת אמלגם הוא אופן האחיזה של הסתימה בתוך חלל השן, שכן, בניגוד לסתימה הלבנה הנדבקת לחומר השן, סתימת אמלגם תפוסה בשן רק באופן מכני.
יש כאלה הסבורים כי שימוש בסתימת אמלגם אינו בטיחותי בגלל שהיא מכילה כספית אולם האמת היא כי כמות הכספית בחומר זניחה והסתימה בטוחה לחלוטין.
סתימת אמלגם היא פתרון מצוין לאורך שנים, אך יש לשוב והיבדק אצל רופא השיניים מידי חצי שנה על מנת לוודא תקינות של הסתימה ובמקרה הצורך, להחליפה.