לפני הכתר

כתר הוא השלב האחרון בשחזור השן ויש לו משמעויות תפקודיות ואף משמעויות אסתטיות. אולם, ההזדקקות לכתר נובעת מבעיה מוקדמת בשן העלולה להיגרם בעקבות עששת חמורה, חבלה או פגם תורשתי.

כך או כך, סביר להניח שלפני הנחת הכתר, יתבצע במקום טיפול שורש שבו ינוקו תעלות העצב ותסולק העששת המאכלת. לאחר סתימת שורש יש לשוב לבדוק את מצב השן ולאחר ביצוע מבנה השן מוכנה לכתר, כלומר, שחזור של השן המלאה.

הרופא משחיז את השן על מנת לאפשר חביקה טובה של הכתר ומבצע כתר זמני עד להכנת הכתר הקבוע. הכתר הקבוע נעשה במעבדה ועל ידי טכנאי. הן לרופא המומחה והן לטכנאי צריכות להיות מיומנויות טכניות ואסתטיות גבוהות על מנת להגיע לתוצאה של כתר מושלם שאין להבדיל בינו ובין השן המקורית.

סוגי כתרים

אנו מבחינים בין כמה סוגי כתרים:

  • כתר יצוק – עשוי מתכת ללא ציפוי (זהב למשל) ונותן מענה תפקודי אך לא אסתטי. מתאים לשיניים אחוריות בלבד.
  • כתר חרסינה מאוחה למתכת – שילוב של סגסוגת מתכתית חזקה וציפוי חרסינה המותך מעליה. נותן מענה אסתטי מצוין לכל מיקום בפה אולם חסרונו הוא ביכולתו לחשוף נימה אפורה בין שורש הכתר לחניכיים.
  • כתר קפטק או גלוונו – מציע אלטרנטיבה אסתטית לא רעה לשיניים קדמיות ומכיל אחוז גבוה של זהב, מתכת אשר מגרה פחות את החניכיים ומאפשרת התאמה טובה יותר.

כתר זירקוניה – כתר חרסינה ללא מתכות

כתר חרסינה ללא מתכות זהו כתר העשוי מחרסינה בלבד ללא תמיכת מתכת על גבי כיפה מזירקוניה ובצבע השן. יתרונו התפקודי הוא בכך שהחרסינה אינה מגרה את החניכיים ומתאימה מבחינה ביולוגית באופן מושלם. בנוסף, מדובר בזירקוניה שהינו חומר חזק ועמיד לאורך שנים, כמעט כמו חומר השן המקורי.

יתרון נוסף וברור לכתר חרסינה ללא מתכות הוא התוצאה האסתטית המצוינת שלו. צבע החרסינה מתאים במדויק לצבע המקורי של השן וניתן להתאימה לשיניים הסמוכות ולצבע כללי של השיניים. כתר זירקוניה מתאים בעיקר לשיניים הקדמיות, שם נודעת חשיבות רבה לאסתטיקה. חיוך של שיניים מחרסינה בלבד מחקה באופן מושלם לחיוך עם שיניים רגילות, יפות ולבנות.

למידע נוסף על כתר זירקוניה

בחירת מומחה משקם

אנו רואים אם כן, שעל אף שכתר הנו יחידה בסיסית בלבד, הוא דורש ידע, מיומנות וחשיבה אסתטית. לאור עובדות אלה, אין ספק שבחירת מומחה לשיקום הפה היא ההחלטה החשובה ביותר.

בחירת סוג הכתר נעשית על ידי המומחה לשיקום בעקבות נתונים דנטליים, בדיקה מקיפה וצילומי רנטגן. רק על בסיס ידע וניסיון, יוכל הרופא להמליץ על סוג כתר מוצלח מבחינה תפקודית ואסתטית כאחד.

כתר מחרסינה דורש את כל תשומת הלב, היכולת והניסיון של הרופא המשקם. בחרו את הטוב ביותר למען חיוך מושלם ובריא.
זקוקים לכתרים מחרסינה?
צרו קשר עוד היום