שחיקת שיניים: גורמים ושימוש במגן שיניים כטיפול | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  שחיקת שיניים

  שחיקת שיניים

  שחיקת שיניים היא ההרגל האוראלי הנפוץ ביותר בעולם. ההערכות מדברות על כ- 95% מהאוכלוסייה אשר שוחקים את שיניהם ברמות שונות של חומרה, אך רק 5% מביניהם זקוקים לטיפול.
  שחיקת שיניים היא תופעה אשר במהלכה נשחקות השיניים מול השיניים שמנגד, לרוב באופן לא מודע. בדרך כלל, תופעה זו מתרחשת בלילה, בזמן השינה ואז מוגדרת התופעה כהפרעת שינה. למעשה, שחיקת שיניים משמשת מעין "שסתום" המהווה דרך לפריקת מתחים נפשיים אשר מצטברים במהלך היום.

  מדוע זה קורה?
  על אף שהתופעת שחיקת השיניים נפוצה ביותר, ישנם גורמים מסוימים אשר מפחיתים או מעלים את רמת השחיקה. התופעה עלולה להיגרם בגלל מצב בריאותי מסוים או בגלל בעיה בשרירי הלעיסה אשר פועלים יתר על המידה ואינם נחים גם בלילה.
  אולם, תופעת שחיקת השיניים נגרמת בעיקר בגלל מתח ולחץ נפשי וכאן אנו רואים שגם בתחום רפואת השיניים, נפש בריאה פירושה שיניים בריאות. הפחתת הלחץ היום יומי, בייחוד לפני השינה, תפחית גם את רמת שחיקת השיניים. לעומת זאת, מתח נפשי יוביל להגברת התופעה של שחיקת שיניים.

  מה קורה בזמן שחיקת שיניים?
  בזמן שחיקת שיניים מופעלים כוחות לעיסה בלתי מבוקרים, הגדולים פי ארבעה עד שבעה מהרגיל, דבר אשר מביא להתפתחות יתר של שרירי הלעיסה. עם הזמן ובעקבות שחיקת השיניים, נגרם אבדן רב של חומר השן והשיניים נראות קצרות יותר. הדבר מהווה פגם אסתטי ניכר ואף פוגע בתפקוד מערכת הלעיסה.
  יתירה מכך, שחיקת שיניים אינטנסיבית עלולה להביא לשבירת שיניים, הן ברמת כותרת השן והן ברמת השורש. גורל דומה עלול לחול גם על שחזורים שונים כגון סתימות, כתרים וגשרים. גם שתלים אינם מוגנים ובכמה מהם נצפו לא מעט שברים.
  בעיות נוספות העלולות להיגרם בעקבות שחיקת שיניים הן כאבים של שרירי הלעיסה, בעיות במפרקי הלסת ואף כאבי ראש. תופעה נוספת הנגרמת באופן עקיף משחיקת שיניים היא הידוק שיניים, המתבצעת במישור האנכי ולא במישור האופקי כמו במקרה של שחיקת שיניים.
  הידוק שיניים אינו גורם לקיצור שיניים אך בעטיו נגרמות ביות אחרות, חמורות לא פחות.

  שחיקת שיניים – דרכי טיפול
  בראש ובראשונה, ברגע שמודעים לתופעת שחיקת השיניים יש למהר אל מרפאת השיניים. תופעת שחיקת השיניים מטופלת בתחום שיקום הפה ועל כן רצוי לפנות אל מומחה לשיקום הפה על מנת שיציע שיטות טיפול מתקדמות ויעילות.
  הטיפול הראשוני לאחר שהתופעה אובחנה היא הכנת "סד לילה." זהו מגן שיניים עשוי פלסטיק שקוף אשר מורכב על אחת הלסתות בזמן השינה.
  לסד הלילה שני תפקידים עיקריים:

  הגנה על השיניים מפני המשך השחיקה
  הרפיית שריר הלעיסה על ידי פתיחת המנשך.
  תפקיד חשוב לא פחות ואולי אף יותר אשר נועד לסד הלילה הוא בשימושו ככלי אבחנתי עבור רופא השיניים על מנת לגלות את היקף, את המסלול ואת חומרת השחיקה.

  למידע נוסף על סד לילה

  בשלבים הבאים של הטיפול בתופעת שחיקת שיניים ייתכן שילוב של טיפול תרופתי להרפיית שרירי הלעיסה, טיפל נפשי ברמות שונות ועוד. במקרים בהם כבר נגרמה פגיעה משמעותית באורכן של השיניים ובשלמותן, ייתכן שיהיה צורך בטיפול מורכב של שיקום הפה, בין היתר על מנת להחזיר לקדמותו את גובהו המקורי של המנשך אשר הלך ופחת עם התקדמות שחיקת השיניים.
  כאמור, מומחה לשיקום הפה יוכל להמליץ לכם על שיטת הטיפול הטובה ביותר ולבנות תוכנית פעולה על מנת לעצור את שחיקת השיניים.
  שוחקים שיניים? רוצים לדעת כיצד ניתן לטפל בתופעה?

  צרו קשר עוד היום

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!