סד לילה | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  סד לילה

  סד לילה

  את התופעה הנקראת בשפה המקצועית "ברוקסיזם" כולנו מכירים היטב. מדובר על שחיקת שיניים הנעשית בעיקר בלילה ומעט במהלך היום. שחיקת שיניים היא הפעלת כוחות לעיסה חזקים פי ארבעה עד שבעה מהכוחות הרגילים. התוצאה היא שחיקה מאסיבית של חומר השן עד כדי קיצור השיניים, סדקים ושברים בכותרות השן ואף בשורשים.

  במקרים קשים פחות, שחיקת שיניים תגרום לכאבי ראש עזים ולכאבי מפרקים.
  מפתיע לגלות כמה נפוצה התופעה. הסקרים מדברים על כך ש 95% מהאוכלוסייה סובלים משחיקת שיניים. הסיבה לכך היא בעיקר נפשית. בעולם המודרני, המתועש והדינמי, לחץ נפשי הוא דייר קבוע בתוכנו. בלילה, באופן בלתי מודע, הלחץ הזה משתחרר באמצעות שחיקת השיניים.
  חשוב לדעת כי שחיקת שיניים היא תופעה מסוכנת מבחינה דנטלית ויש לפנות למומחה לשיקום הפה והשיניים על מנת שיציע דרכי טיפול בתופעה. הזנחה והתעלמות יובילו לפגמים אסתטיים וצורך בשיקום השיניים מחדש.

   

  הכנת סד לילה לשיניים

  סד לילה הוא בבחינת המענה הראשוני והמתבקש בעקבות שחיקת שיניים. סד לילה מבצע שתי פעולות בו זמנית: הוא מונע את שחיקת השיניים אך גם מרפה את שרירי הלעיסה. סד הלילה מורכב בדרך כלל על הלסת העליונה ורק במקרים של שחיקת שיניים ביום הוא מורכב על הלסת התחתונה.

  סד לילה עשוי חומר אקרילי ומותאם בדיוק ללסת של המטופל. כאן נודעת חשיבות לטיב המומחה שאליו פונים. מומחה לשיקום הפה אשר לו נסיון ויכולות גבוהות יתאים לכם סד לילה ללסתות שלא יפגע בתחושתכם ובתפקוד של הפה. מדובר על מבנה מדויק שאותו מכין המומחה ביחד עם טכנאי, בדומה לתותבת.

  ישנן תופעות לוואי לחבישת הסד שעליהן יש לתת את הדעת. הרכבת הסד תוביל לריור ותחושה לא נעימה בשיניים. בנוסף, הטעם והריח שלו אינם נעימים במיוחד. יחד עם זאת 90% ממרכיבי סד לילה מדווחים כי לאחר תקופת הסתגלות קצרה הם התרגלו להרכבת הסד בלילה והם אינם מרגישים בו כלל.

  סד לילה מונע שחיקת שיניים. זהו אביזר רפואי לכל דבר וכך יש להתייחס אליו, הוא מונע את כאבי הראש, כאבי המפרקים והתקצרות השיניים. בד בבד עם הכנת הסד יש לחשוב על שיטות טיפול אחרות, תרופתיות או נפשיות. זכרו, שחיקת שיניים היא תוצר של לחץ נפשי. אם תפחיתו אותו או תמצאו דרך להתגבר עליו, תיעלם גם התופעה.

  איך לנקות סד לילה ולשמור על התחזוקה שלו?

  סד לילה עשוי מאקריל ועל כן יש לשמור על נקיונו באופן שוטף. ניתן לרחוץ אותו ואף לשטוף עם סבון ובנוסף, ניתן להשרותו בחומר כימי מיוחד אותו ניתן לרכוש בכל בית מרקחת. סד הלילה נשחק בעצמו ועל כן יש להגיע לביקורת אצל מומחה לשיקום הפה על מנת לבצע התאמות חדשות ולוודא את תקינותו של הסד.

  טכנולוגיות חדשות

  גם בתחום שחיקת השיניים ישנם פיתוחים חדשים אשר יכולים להקל על המטופלים. לאחרונה הומצא סד לילה חדש אשר מולבש רק על השיניים החותכות העליונות ועל ידי כך מונעים את הפעולה הלא מודעת והרפלקסיבית של שחיקת השיניים.
  סד לילה חדשני מסתמך על מערכת השרירים בפה הקשורים לפעולת הלעיסה ועל הכוח המופעל בעטיה. סד לילה זה קטן יותר ואינו מלווה בתופעות לוואי.

  זיהוי והכוונה

  סד לילה יכול להציל את השיניים מהצורך בשיקום. ככל שתמהרו יותר לזהות את התופעה ולטפל בה, כך יגבר הסיכוי להפחתה משמעותית בפעולת השחיקה. מומחה לשיקום הפה אשר יכין לכם סד שיניים מותאם אישית, גם ימליץ על דרכי טיפול נוספות, דרכים להפחתת הלחץ וקביעת ביקורות תקופתיות.

  למידע נוסף על סד לילה וקביעת תור – צרו עמנו קשר >>

  סד לילה – שאלות ותשובות

   

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!
   דילוג לתוכן