פלואוריד במים שלנו: הסוגיה הגדולה | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  פלואוריד במים שלנו: הסוגיה הגדולה

  פלואוריד במים שלנו: הסוגיה הגדולה

  מהי הפלרה?

  הפלרת מים היא הוספה של הכימיקל פלואוריד לאספקת המים הציבורית, במטרה להקטין את תופעת העששת בשיניים.
  הפלואוריד הוא תרכובת יונית שנגזרת מפלואור – יסוד תגובתי ביותר שנמצא באופן טבעי בסלעים רבים. כ-95% מהפלואור שמוסף לאספקת המים הציבורים מיוצרים מסלע זרחני (פוספור).

  על ריכוזי הפלואוריד במי השתייה

  בארה"ב, הריכוז הממוצע של פלואור שמתווסף לאספקת המים הוא חלקיק אחד למיליון (1 ppm) או 1 מיליגרם ל-1 ליטר או פחות.
  אגב, יש גם מים בשטח שמאופיינים בריכוזים טבעיים של פלואוריד אבל בדרך כלל מדובר בריכוזים נמוכים שלא עולים על 0.3 ppm. עם זאת, מי תהום יכולים להכיל רמות הרבה יותר של פלואוריד.

  החל משנת 1962 עמדה המלצת משרד הבריאות בארה"ב על הוספה של 0.7 מיליגרם פלואוריד ל-1.2 ליטר. בשנת 2015 פורסמה המלצה חדשה של 0.7 מיליגרם של פלואוריד ל-1 ליטר מים. שינוי זה נובע מהעובדה שלרוב האנשים יש היום גישה רבה יותר לפלואוריד באמצעות משחת שיניים, מי פה וכו', ומהשיפורים האחרים שחלו בתחום הבריאות האורלית.

  איך פועלת ההפלרה?

  הפלואוריד עובד באמצעות היקשרות לאמייל השן שעשוי בעיקר מ-hydroxylapatite (גביש שמורכב מסידן, זרחן, מימן וחמצן).
  על ידי החלפת מולקולת הידרוקסיל שנמצאת ב-hydroxylapatite, הופך הפלואוריד את השן לעמידה יותר בפני התקפה חומצתית של חיידקים. עם זאת, עדיין לא לגמרי ברור איך בדיוק מסייע הפלואוריד להגנה על השיניים ועד כמה הוא מגן עליהם. מחקרים שנערכו ב-15 השנים האחרונות גילו שהפלואוריד עובד בעיקר כשהוא מיושם באופן מקומי, למשל, כשהוא מוחל ישירות על השיניים באמצעות משחת שיניים עשירה בפלואוריד.

  אי טיפול בעששת עלול להוביל לבעיות בריאותיות רציניות, כגון זיהומים שיכולים להתפשט לתוך הלסת. מחקרים בארה"ב מעידים על ירידה בעששת מאז החלו בפרויקט ההפלרה. עם זאת, העששת ירדה גם במדינות אחרות שלא מפלירות.
  מחקרים שנערכו בישראל מצאו שבאזורים מופלרים התחלואה בעששת הייתה נמוכה ב-30% בהשוואה לאזורים לא מופלרים.

  מחלוקת ההפלרה

  ההפלרה שנויה במחלוקת כבר מרגע השקתה, בשנת 1940. תומכי ההפלרה טוענים שזהו תהליך בטוח ויעיל למניעת עששת וחורים בשיניים, במיוחד בקרב ילדים משכבות סוציואקונומיות נמוכות.

  הטוענים מן העבר השני של המתרס אומרים שזוהי תרופת המונים לא אתית, שניתנת ללא הסכמתם או ידיעתם של האנשים שצורכים אותה. על ידי החדרת פלואוריד למי השתייה, המינון לא ניתן לשליטה, ויש אנשים מסוימים – כמו פועלים ואנשים עם בעיות בכליות – ששותים יותר מים מאחרים.

  אלה שמתנגדים להפלרה טוענים שמשחות השיניים העשירות בפלואוריד מייתרות את הצורך להוסיף את פלואור למי השתייה. משחת השיניים הראשונה שמכילה פלואוריד הוצגה בשנת 1955 על ידי חברת קרסט (Crest).

  מתנגדי הפלואוריד מתבססים על מחקרים שהראו כי רמות גבוהות של פלואוריד קושרו למספר השפעות בריאותיות שליליות כמו שברים בעצמות, הפרעות בבלוטת התריס וליקויים בהתפתחות ובתפקוד המוח. לעומת זאת, מחקר שכלל נשים מבוגרות בארה"ב מצא שדווקא חלה ירידה בסיכון לשברים בחוליות ובמפרקי הירך, כתוצאה מצריכת מים מופלרים.

  משרד הבריאות הישראלי טוען מצדו, שכמו כל חומר אחר, ההשפעה של הפלואוריד תלויה במינון ומבטיח שקביעת הריכוז הבטוח של פלואוריד במי השתייה מבוססת על ממצאים של מחקרים ועל ניסיונם של מומחים עולמיים בתחום זה.

  לפרטים וקביעת תור במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי צרו קשר באתר או התקשרו לטלפון 03-6449139 ונשמח לעמוד לרשותכם.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!