עקירת שן | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  עקירת שן

  עקירת שן

  עקירת שן היא תהליך כירורגי שמטרתו לסלק שן פגועה עקב הרס הדרגתי של שכבות השן: הזגוגית, הדנטין ומוך השן, לרבות תעלות השורש.

  חשוב לציין שאצלנו, נותנים חשיבות מהרמה הראשונה לשיניים החיות ומחליטים לעקור רק כשבאמת חייבים.

  תהליך עקירת שן – אין ממה לפחד

  עקירת שן מתבצעת במרפאת שיניים, בתנאים סטריליים ועל ידי רופא שיניים מוסמך בלבד. כמובן שהמטופל מורדם לפי בחירתו – בין אם על ידי גז צחוק או הרדמה מקומית. עקירת שן כירורגית לעיתים דורשת מיומנות של מומחה בכירורגיית פה ולסת. עקירה פשוטה נעשית באמצעות מלקחיים דנטליות כאשר הרופא מניע את השן מצד לצד עד להוצאתה, ולאחר מכן הפעלת לחץ מקומי על מנת לעצור את הדימום.
  עקירת שן כירורגית נעשית על ידי ביצוע חתך בחניכיים מסביב לשן והוצאת השן לעיתים תוך הסרת חלק מרקמת העצם העוטפת את השן. לאחר הוצאת השן החתך נתפר.

  יש שלושה אופנים שבהם מתרחשת עקירת שן:

  • עקירה פשוטה – נעשית באופן ידני כאשר השן בבקיעה מלאה.
  • עקירה מורכבת – לשיניים בעלות שורשים מפוצלים יש צורך בפיצול חלק מהשן ועקירתה.
  • עקירה כירורגית – דורשת חתך בחניכיים.

  כל העקירות נעשות באמצעות הרדמה מקומית בלבד למרות שכיום יש אפשרות לבצע עקירות בהרדמה מלאה, זאת על מנת לבצע כמה טיפולי שיניים במפגש אחד.

  סיכונים נמוכים מאוד

  חשוב להדגיש כי רופא שיניים מומחה ומיומן ממזער את סיכויי הסיכונים כמעט לאפס ובכל מקרה, ייתן פתרון לכל בעיה.
  הסיכונים במהלך עקירת שן טוחנת בלסת העליונה עלולים להיות חדירה לסינוסים היכולים להיות ממוקמים ממש מעל שורשי השן, ופגיעה עצבית בתעלת העצב בטוחנות תחתונות אם העצב מאוד קרוב לשורשים, ובעיקר אם זהו שורש של שיני בינה. בדרך כלל, אחרי העקירה, יש נפיחות מקומית הנגרמת עקב הטראומה לרקמה.
  סיכונים נוספים משותפים לכל פרוצדורת ניתוח כמו דימום וסכנת זיהום.

  שיקום לאחר עקירה

  לאחר עקירת שן אין צורך להישאר להשגחה והמטופל נשלח לביתו עם הוראות מפורטות מרופא השיניים. יש להימנע מאכילה ומשתייה כשעתיים לאחר העקירה ובהמשך היום להמעיט במשקאות חמים, בעישון, ובאכילת מזון קשה.

  ייתכן כי לאחר העקירה תהיה נפיחות קלה באזור השן ואף יתכנו כאבים אחרי עקירה אבל אלו יהיו קלים. משככי כאבים רגילים ימזערו את תחושת הכאב והנפיחות תחלוף מעצמה במהלך היומיים-שלושה הבאים. יחד עם זאת, במקרה של דימום, נפיחות יתר וכאבים עצומים יש לגשת לרופא באופן מיידי. במקרים של דלקת או זיהום ימליץ הרופא על אנטיביוטיקה.

  סיבות לעקירת שן

  ברוב המקרים, הרס השן נגרם עקב מחלת העששת שלא טופלה כראוי ושהחיידקים הצליחו לכרסם בשן עד למצב של אל חזור. כאשר העששת חודרת את רקמות השן החיצוניות ומגיעה עד לעצב השן, יש צורך בסילוקו המיידי של העצב על ידי טיפול שורש. לעתים קרובות טיפול השורש מצליח והשן משתקמת אולם לעתים העששת חמורה מדי או שטיפול השורש לא הצליח. במקרה זה יש צורת בעקירת השן כדי למנוע כאבים וזיהום שיתפשט אל רקמות השיניים האחרות.

  עקירת שן יכולה להיגרם גם כתוצאה מחבלה ומטראומה, ומעוד סיבות. במקרים מסוימים יש צורך בתהליך של עקירת שן בינה בולטת או חבויה כדי למנוע פגיעה בשיניים סמוכות עקב לחץ. גם במקרה של מחלות חניכיים חמורות נוצר לעתים מצב של צורך בעקירת שן.

  הכנה לעקירה

  רופא השיניים הוא המחליט על הצורך בעקירה, זאת בהסתמך על סדרת בדיקות פיזיולוגית והסתמכות על צילומי רנטגן מפורטים. עקירת שן יכולה להיות גם חלק מתוכנית שיקום כללית אותה קבע מומחה לשיקום הפה.

  אצל רוב האנשים, אין צורך בהכנות מיוחדות אולם יש ליידע את הרופא על כל נטילת תרופות, אלרגיות ובעיות רפואיות חריגות.

   המשך טיפול

  במקרה של צורך בעקירת שן, מומלץ לפנות אל מומחה לשיקום הפה אשר ימליץ על טיפול כולל שיכיל גם שתל ושחזור השן החסרה בהקדם. יש לזכור כי עקירת שן נעשית רק כאשר טיפולים אחרים מוצו לחלוטין ולכן כדאי לכרוך את העקירה בתוכנית טיפולים רחבה.

  עקירת שן – שאלות נפוצות

   

  למידע נוסף על עקירת שן וקביעת תור – צרו עמנו קשר >>

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!

   חוות דעת

   דילוג לתוכן