יישור שיניים למבוגרים

מכיוון שאצל אדם מבוגר הסתיימה גדילת הפנים והלסתות, בטיפול במבוגר אין אפשרות להפעיל כוחות אשר משפיעים על הלסתות (כוחות אורתופדיים). מסיבה זו יש צורך להיעזר באפשרויות טיפוליות אחרות:

  1. כירורגיה אורתוגנטית – זוהי שיטת טיפול הנעזרת בניתוח לצורך תיקון היחס בין שתי הלסתות. כאשר הלסתות אינן בעמדה תקינה אחת ביחס לשנייה או כאשר אינן תואמות בגודלן, אפשר לפתור בעיות אלה בעזרת כירורגיה. שלבי הטיפול הם: שיפור ראשוני של מיקום השיניים באמצעים אורתודונטים רגילים; ביצוע הניתוח לתיקון היחס בין הלסתות על ידי כירורג פה ולסת; והשלב האחרון הוא טיפול אורתודונטי להשגה של עמדת השיניים הסופית הרצויה.
  2. עקירות – לעיתים עוקרים שיניים כדי להשוות את גודל קשתות השיניים. כלומר, כאשר קשת שיניים אחת בולטת במידה מסוימת לעומת השנייה, אפשר לעקור שיניים בקשת הבולטת, להקטין אותה ובכך להשוותה לקשת הפחות בולטת. נוסף על כך, כאשר השיניים צפופות מאוד, ומשום כך אין מקום בלסת ליישר את כולן, עוקרים שן אחת או שתיים כדי שאפשר יהיה לרווח וליישר את השיניים האחרות.
  3. שיוף – אפשרות נוספת היא לבצע שיוף בין השיניים. השיוף נעשה לצורך השגת מקום ליישור שיניים צפופות כאשר לא מעוניינים לעקור שיניים. השיוף נעשה על ידי הכנסת מכשיר בין השיניים ושיוף מעט משכבת האמייל המכסה את השיניים. השיוף, כאשר הוא מבוצע בצורה מבוקרת, אינו פוגע בשן ואינו גורם רגישות לקור, לחום או לעששת.

שיקום אורתודונטי

במקרים רבים יש צורך להיעזר באורתודונטיה לצורך שיקום. כדי לבצע שיקום נכון ובריא, על השיניים להיות בעמדה טובה בקשת ובהטייה נכונה ובריאה ביחס לחניכיים ולעצם. הרופא המשקם יחליט אם יש צורך בהזזת השיניים, ואז הטיפול ייעשה תוך שיתוף פעולה בין האורתודונט לרופא המשקם. האורתודונט ימקם כל שן במקומה האידיאלי, וכך השיקום יהיה מוצלח יותר ויציב יותר לטווח הארוך.

במקרים של בעיות חניכיים מקומיות ליד שיניים מסוימות, או במקרה שבו חלק ניכר מהכותרת של השן נשבר, אפשר לבצע טיפול אורתודונטי כדי ליישר או להבקיע את השן ולמשוך אותה מעט מחוץ לעצם ולחניכיים. בכך אפשר לפתור את בעיית החניכיים המקומית ליד אותה השן או לאפשר חביקה נאותה של כתר בשן שכותרתה שבורה.

האם כדאי לעבור טיפול אורתודונטי בגיל מבוגר ?

הטיפול האורתודונטי אינו מזיק. להיפך, כאשר השיניים עקומות, קשה יותר לנקות אותן ולשמור עליהן בצורה טובה. כמו כן, כשהשיניים עקומות יש הצטברות גדולה יותר של אבנית, שגורמת דלקות חניכיים ורגישות גדולה בפה. הטיפול האורתודונטי מיישר את השיניים ובכך מאפשר לשמור על בריאותן וחוזקן לטווח ארוך יותר.

יש לזכור כי הלעיסה היא השלב הראשון בעיכול. כאשר השיניים העליונות והתחתונות אינן נפגשות בצורה נכונה, איכות הלעיסה נפגעת. לכן, הטיפול האורתודונטי, המשפר את יעילות ואיכות הלעיסה, מועיל בסופו של דבר לתהליך העיכול כולו.