דלקת חניכיים

90% מבני ה-65 ומעלה ו-60% מהצעירים סובלים מדלקות חניכיים, שעלולות להחריף עד כדי אובדן שיניים. התסמינים השכיחים של דלקת חניכיים הם ריח רע מהפה (שמקורו בחומרים שמפרישים החיידקים שגרמו לדלקת), דימום מהחניכיים בזמן צחצוח או ניקוי שיניים אחר, או בזמן אכילה, וחניכיים נפוחות.

ישנם כמה סוגי טיפול לדלקת חניכיים, חלקם טבעיים וחלקם רפואיים.

טיפול בעזרת אנטיביוטיקה

ברפואה, תרופה אנטיביוטית ניתנת במקרים שבהם זוהה זיהום חיידקי ולכן, על פניו, זוהי תרופה שמתאימה גם לטיפול בדלקות חניכיים. אלא שהמרקם החיידקי הייחודי של החיידקים שגורמים למחלת חניכיים והביופילם שמגן עליהם מפני החדירה של התרופה, מפחיתים את האפקטיביות של טיפול אנטיביוטי. לכן, ההחלטה שיש צורך בטיפול אנטיביוטי מתגבשת בדרך כלל רק אחרי שהרופא כבר החל לטפל בדלקת באמצעים אחרים ונעזר באנטיביוטיקה כתמיכה לטיפול הכולל.

טיפול בעזרת מי מלח

מי מלח יכולים להיות פתרון מיידי ופשוט לדלקת חניכיים, כל עוד אתם מקפידים על ניקוי שיניים נכון ושומרים על היגיינת פה נאותה.

איך זה עובד? למעשה, המים המלוחים משנים את מאזן ה-pH בפה ובאופן זמני יוצרים סביבה בסיסית. מכיוון שהחיידקים מעדיפים סביבה חומצית, שינוי ה- pHלמעשה מקשה עליהם לשרוד ולהתרבות. מעבר לכך, המלח גם תורם להפחתת הנפיחות בחניכיים.

מאחר שמי המלח (שׁנקראים גם תמיסה איזוטונית) מכילים את אותו ההרכב של מלחים ומינרלים שמיוצרים בגוף שלנו באופן טבעי, הם מומלצים לא פעם על ידי רופאי שיניים כתמיכה לתהליך הריפוי אחרי הליך כירורגי כמו עקירה או השתלה.

טיפול טבעי

ישנן כמה תרופות סבתא שיכולות לעזור להקל על דלקת חניכיים, תלוי במידת חומרתה. הנה כמה מהן.

אלוורה – אפשר למרוח ג׳ל אלוורה טבעי על האזור הכואב ובכך להקל מעט על הדלקת. את הג׳ל אפשר להשיג ישירות מהצמח עצמו או לקנות בבתי מרקחת.

מרווה – מכיוון שיש לו תכונות אנטי חיידקיות, המרווה הוא צמח יעיל לטיפול בדלקת בכלל ובדלקת חניכיים בפרט. אפשר לחלוט את הצמח במים ואז לגרגר לאחר שהחליטה התקררה, או לשפשף עלה מרווה ישירות על החניכיים באזור הדלקת.

דבש – גם הדבש הוא אנטי בקטריאלי ולכן אפשר למרוח אותו על האזור המודלק.

שום – קלפו שום ומרחו אותו על החניכיים.

שמן זית – עסו את החניכיים עם שמן זית.

תה קמומיל או ג׳ינג׳ר – שתייה של תה והגרגור שלו עשויים להקל על הדלקת.

תוספי תזונה – ישנם גם תוספי תזונה שאפשר לצרוך כדי להקל על דלקות חניכיים ובראשם קו אנזים Q10, שמסוגל לשפר את אספקת הדם והחמצן לחניכיים ובכך לעזור לרפא את הדלקת; ואצת כלורלה ירוקה, שעוזרת לרפא דלקות חניכיים או להקל עליהן.