תותבות לשיניים - כל המידע | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  תותבת שלמה

  תותבת שלמה

  תותבת שלמה זהו שחזור נשלף המתאים למטופלים מחוסרי שיניים בלסת העליונה, התחתונה, או בשתיהן. תותבת שלמה עשויה אקריל, סוג של פלסטיק קשיח אשר צבעו ורוד באיזורים שמכסים את החניכיים ובהיר, בגוון השיניים המקוריות, באיזורים בהם השיניים ממוקמות.

  תותבת שלמה בלסת העליונה

  אחיזתה של תותבת שלמה בלסת העליונה נובעת מואקום הנוצר בין האקריל לבין החיך, באמצעות הרוק שמתווך ביניהם ומשמש כחומר סיכה. לכן, למטופלים אשר להם בעיה ביצירת רוק קשה יותר להתאים תותבת שלמה ללא התקנת שתלים או שימוש בשורשי שיניים לתמיכה.

  תותבת שלמה בלסת התחתונה

  המבנה האנטומי של הלסת התחתונה דומה לצורת פרסה ולכן, אחיזתה של תותבת שלמה בלסת התחתונה רופפת יותר. בעקבות כך, גם ההסתגלות אליה קשה וארוכה יותר מאשר תותבת שלמה ללסת העליונה.

  מדוע זה קורה?

  בהיעדר שיניים שנעקרו או אבדו עקב חבלה, עששת חמורה או דלקת חניכיים, עצמות הלסת והחניכיים נספגות ומתכווצות. תהליך זה מתקיים באופן מואץ בחודשים שלאחר עקירת השיניים וממשיך בקצב איטי במשך שארית חיי המטופל ולכן, לאחר קבלת התותבת השלמה יש לשוב לביקורות סדירות אצל רופא השיניים כדי שיבדוק את איזון המנשך ויבצע, במידת הצורך, ריפוד לתותבת.
  תותבת היא תחליף מלאכותי לשיניים וגוף זר בפה ועקב כך לעולם לא תתפקד כשן רגילה. זו הסיבה מדוע אנשים רבים מעדיפים פתרון שיקומי קבוע בדמות שתלים, כתרים וגשרים, למרות המחיר הגבוה. יחד עם זאת, לעתים מצב השיניים בפיו של מטופל אינו מאפשר שיקום קבוע בדמות כתרים וגשרים ועל כן פתרון של תותבות נשלפות הוא המועדף.
  עיקר הבעיות עם תותבת שלמה נובעות מהסתגלות המטופל אליהן. עם תחילת השימוש בתותבת ייתכנו קשיים בדיבור, בלעיסה ובטחינה. בנוסף, עלול להופיע לחץ על החניכיים בעת לעיסה ועוד, אולם, תקופת ההסתגלות תחלוף תוך כמה שבועות והתחושה בפה תשתפר.

  תחזוקה של תותבת שלמה

  על המטופל לנקות את התותבות מדי יום באמצעות מברשת מתאימה ולהשרותה בחומר כימי אותו ניתן לרכוש בבית המרקחת. רצוי להסיר את התותבות למשך כמה שעות ביממה, בדרך כלל בלילה, ולהגיע לביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים על מנת לשפר את האחיזה של התותבת ולהתאימה לרקמות.

  תותבת שלמה על גבי שתלים

  שתלים יכולים להיות לעזר גם במקרה של תותבת שלמה. התקנת שניים עד ארבעה שתלים בקדמת הלסת התחתונה, יחד עם התקנת מחברים בין התותבת לשתלים, מפחיתה ובולמת את תהליך ספיגת העצם באותו איזור ומשפרת באופן ניכר את אחיזת התותבת ואת איכות חייו של המטופל.
  גם בלסת העליונה ניתן להתקין כחמישה שתלים ועל ידי כך לאפשר התקנתה של תותבת שלמה קטנה יותר, בצורת פרסה, שאינה מכסה את כל החיך, ומפחיתה את הגירוי עם החך ואת רפלקס ההקאה.

  תותבת על

  תותבת-על היא תותבת שלמה הנתמכת על ידי רקמות החניכיים והעצם של הלסת, אך גם על ידי כמה שורשים של השיניים שהושארו מתחת לתותבת. שורשים אלה אינם מתאימים לשמש כמאחזים לתותבת חלקית אך בהחלט משפרים את האחיזה והתמיכה של התותבת ותורמים לשימור העצם הסובבת.

  התייעצות עם מומחה

  כפי שניתן לראות, ישנן מספר אופציות לתכנון תותבת שלמה, אופציות אשר יכולות לשפר את אחיזת התותבת ואת איכות חייו של המטופל. פנייה לרופא שיניים מומחה לשיקום הפה מבטיחה לכם את הצגת כל האופציות הטיפוליות ודירוגן בהתאם לשיקולים מקצועיים בלבד. רק לאחר שיובהרו השיקולים, היתרונות והחסרונות של כל טיפול – יוכל המטופל להחליט על אופציה אחת בצורה מושכלת.
  זקוקים לחוות דעת מקצועית של מומחה לשיקום הפה?

  לפרטים וקביעת תור במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי צרו קשר באתר או התקשרו לטלפון 03-6449139 ונשמח לעמוד לרשותכם.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!
   דילוג לתוכן