שן בינה | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  שן בינה

  שן בינה

  שיני הבינה הן מערכת הטוחנות השלישית שבוקעת בשנות העשרה או בשנות העשרים המוקדמות של חיינו. כאשר שן בינה צומחת כראוי והיא בריאה, יכול להיות לה ערך חשוב לפה שלנו אבל במציאות רובנו מתנסים בשיני בינה שבקעו באופן עקום ובצורך לעקור אותן כדי לשמור על בריאות הפה.

  כששן הבינה צומחת עקום

  לא תמיד צמיחת שן בינה היא ברכה לפה. אצל רבים מאיתנו שיני הבינה לא צמחו באופן ישר אלא בעקמימות שיכולה להתבטא בתופעות צמיחה כגון:

  • בקיעת שן בינה בצורה אופקית.
  • בקיעת שן בינה בזווית פנימית או חיצונית ביחס לטוחנת השכנה.
  • צמיחה שגורמת לשן הבינה לבלוט פנימה או החוצה.

  במצבים שבהם שיני הבינה לא צמחו ישר, הן עלולות לגרום לצפיפות של השיניים, נזק לשיניים הסמוכות להן, ונזקים לעצם הלסת ואפילו לעצבים. לעתים קרובות, גוררת צמיחת שיני בינה תופעות לוואי כמו עששת בצוואר השן הטוחנת שסמוכה לשן הבינה או דלקות חניכיים עקב הצטברות חיידקים בשן שבקעה בצורה לא נכונה.

  מה עם שיני הבינה שלי?

  מומלץ להיבדק אצל רופא השיניים ולברר מהו מצב שיני הבינה שלכם. לפעמים רופא השיניים ישתמש בצילומים כדי להעריך בדייקנות את מצב היישור של שיני הבינה שלכם. רופא השיניים גם יחליט על הטיפול הנדרש במקרה שלכם.

  רופא השיניים עשוי להמליץ לעקור את שיני הבינה עוד לפני שיתפתחו בעיות במטרה למנוע כאבים ומצבים מורכבים יותר בשנים הבאות. יחד עם זאת היום יחסית לשנים עברו, מקובל פחות לעקור את שיני הבינה מיד כשהרופא מוצא שיש בעיה בבקיעת שן הבינה לתוך חלל הפה. זאת בעקבות הנחיות שפרסמו רשויות הבריאות בארה"ב ובבריטניה לפיהן עדיף לא לעקור את שיני הבינה שלא גורמות למחלות בפה, גם אם בקיעתן אינה תקינה.

  באיזה גיל עדיף לעקור את שיני הבינה?

  רופאי השיניים טוענים שקל יותר לעקור שיני בינה בקרב אנשים צעירים שאצלם שורשי השיניים עדיין לא מפותחים והעצם פחות צפופה. המשמעות היא שעקירת שן בינה אצל אדם מבוגר עלולה להיות כרוכה בהתאוששות ובזמן ריפוי ארוכים יותר.

  איך מתבצעת עקירת שיני הבינה?

  קלות עקירת שיני הבינה תלויה במצב ובשלב ההתפתחות של השיניים שלכם. רופא השיניים יבדוק אתכם וידווח לכם על מידת הקושי בעקירה הספציפית של שיני הבינה שלכם.

  שן בינה שצמחה באופן מלא דרך החניכיים יכולה להיעקר בקלות כמו כל שן אחרת בפה. אבל, שן בינה שהתפתחה מתחת לחניכיים והשתלבה בתוך עצם הלסת, תדרוש ביצוע חתך לתוך החניכיים לשם הסרת חלק העצם שמכסה את השן. לפעמים, שיניים במצב כזה לא יוסרו בבת אחת אלא בשלבים כדי למזער את כמות העצם שיהיה צורך להסיר במהלך עקירת השן. טיפול זה נעשה בהרדמה מקומית.

  מה לגבי תקופת ההתאוששות לאחר העקירה?

  לאחר עקירת שיני הבינה, מהירות ההתאוששות תלויה בדרגת הקושי לחילוץ השן מתוך הלסת.

  באופן כללי, עליכם לצפות למספר תופעות כגון:

  דימום, נפיחות בפנים או כאב. רופא השיניים ידריך אתכם לגבי כל אחת מתופעות אלה כמו גם לגבי מזון ושתיה מומלצים שלא יפריעו לתהליך ההחלמה והריפוי.

  לפרטים וקביעת תור במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי צרו קשר באתר או התקשרו לטלפון 03-6449139 ונשמח לעמוד לרשותכם.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!