צחצוח במברשות שיניים חשמליות ותרומתן לבריאות החניכיים
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  צחצוח במברשות שיניים חשמליות – כן או לא?

  צחצוח במברשות שיניים חשמליות – כן או לא?

  אנשים רבים אינם מבינים עד כמה חשוב להשתמש במברשת השיניים הנכונה ובדרך כלל מסתמכים על האפשרות הזולה ביותר שהם מוצאים בסופר המקומי שלהם. בשבילם, כל מברשות השיניים הן זהות והם אינם סבורים שישנה סיבה להשקיע במברשת איכותית או חשמלית.

  אבל, אף על פי שהשימוש במברשת שיניים כלשהי הוא ללא ספק טוב יותר מכלום, אנשי מקצוע רבים בתחום רפואת השיניים ממליצים למטופלים שלהם לעבור למברשת שיניים חשמלית. אבל, האם המלצה זו היא גורפת? והאם המשמעות היא שמברשת שיניים ידנית מנקה פחות טוב מחברתה החשמלית?

  למה לי לעבור למברשת שיניים חשמלית?

  מברשות השיניים החשמליות מציעות למטופלים מגוון של יתרונות, ואין זה משנה מהו מצבם מבחינת בריאות הפה. הסיבה היא שלמעשה, המברשות החשמליות עושות את כל העבודה ורבות מהן אף כוללות תוספות שעוזרות למשתמשים, כמו מד זמן שמבטיח שהמשתמשים יצחצחו את שיניהם למשך שתי דקות (זמן הצחצוח האופטימלי), או אינדיקטור שמודיע למשתמשים כשהם לוחצים חזק מדי ועלולים לפגוע בחניכיים שלהם. אפשר לכנות את זה צחצוח ללא מחשבה – כי כל שעל המשתמשים לעשות הוא להעביר את המברשת משן אחת לשנייה.

  מברשות אלה פותרות גם קשיים שונים, כמו הנטייה של אנשים רבים למהר ולצחצח את שיניהם בחופזה רק כדי לצאת ידי חובה. עם מברשות השיניים החשמליות, יש לאנשים אלה סיכוי טוב יותר להשלים את הצחצוח הנדרש כדי לשמור על היגיינת פה ראויה ותקינה. בנוסף, לפחות מחקר אחד מצא שאנשים היו יותר ממוקדים כשהם צחצחו את שיניהם באמצעות מברשת שיניים חשמלית. זה שיפר את החוויה הכללית של המצחצחים ועקב כך, שיפר גם את הדרך שבה הם ניקו את שיניהם.

  יתרון נוסף שיש למברשות השיניים החשמליות הוא שלילדים קל יותר להסתדר איתן. בגלל שבגילאים הצעירים יותר ועד שהם מגיעים לגיל הסיום של בית הספר היסודי מרבית הילדים עדיין מתקשים לעשות את תנועת הצחצוח הנכונה, מברשת השיניים החשמלית יכולה להקל עליהם לצחצח בכוחות עצמם וגם להקל על ההורים לצחצח לילדים את שיניהם בצורה המיטבית.

  יתרון זה של המברשות החשמליות בא לידי ביטוי גם בקרב אנשים מבוגרים בגיל השלישי או הרביעי, שאף הם מתקשים בפעילות ידנית כמו צחצוח קפדני של השיניים.

  היתרון שבמברשות שיניים ידניות

  בעוד שהמברשת החשמלית גייסה לעצמה הרבה מאוד מעריצים, בכל זאת ישנם יתרונות גם למברשות הידניות. ישנם רופאי שיניים שממליצים למטופליהם להחזיק באחת כזאת ובאחת כזאת. כך, אם קצת נמאס להם מאחת, הם יכולים לעבור לשנייה.

  המברשות הידניות הן הרבה פחות יקרות והרבה יותר נוח לשאת אותן ממקום למקום. הן מיוצרות בזוויות שונות, עם ידיות שונות ובמגוון רחב של סוגי זיפים. הדבר שחשוב לשים לב אליו בעת השימוש במברשות שיניים ידניות הוא הצחצוח הנכון, אבל כל עוד השיניים שלכם אכן מנוקות היטב (ואם אתם מתלבטים תמיד תוכלו לבקש את חוות דעתם של רופא השיניים או השיננית שלכם), אין שום מניעה שתמשיכו להשתמש במברשת החביבה עליכם.

  באופן כללי, בין אם זו מברשת חשמלית ובין אם זו מברשת רגילה, יש להשתמש בה נכון, הן מבחינת טכניקת הצחצוח והן מבחינת עוצמת הצחצוח; אין להפעיל לחץ גדול מדי על השיניים ועל החניכיים כי לאורך זמן זה יגרום לנזק לשניהם ויגרום לנסיגת חניכיים ואף לשקעים בצווארי השיניים והשורשים החשופים. הנסיגה תגרום לרגישות מוגברת לשינויי טמפרטורה ולסוגי מזון שונים כגון מזון חומצי, ובנוסף תעמיד את שורשי השיניים החשופים בסכנה מוגברת לפגיעה עששית.

  לסיכומו של דבר, הכי חשוב לבחור במברשת השיניים הנוחה לכם לשימוש כי השאלה החשובה היא לא אם תקנו מברשת שיניים חשמלית או ידנית, אלא האם תשתמשו בה באופן נכון והאם היא תהיה לכם נוחה.

   

  לפרטים וקביעת תור במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי צרו קשר באתר או התקשרו לטלפון 03-6449139 ונשמח לעמוד לרשותכם.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!