חתך בשפה ובפה – טיפול ומניעה | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  פציעות טראומטיות של השפתיים והלשון

  פציעות טראומטיות של השפתיים והלשון

  פציעה בשפתיים, בלשון ובחלל הפה – היא נפוצה למדי. המיקום החשוף ורכות השפתיים גורמים לכך שהן יהיו רגישות לפציעות. למשל, מכה בפנים יכולה למחוץ את השפתיים כנגד השיניים ולגרום לשטפי דם או לחתכים; השיניים יכולות לחתוך את חלקה הפנימי של השפה ולפצוע את העור; ונפילה או מכה עלולות לגרום לנשיכה של הלשון.

  פציעות טראומטיות של השפתיים והלשון

  תסמינים של פציעה בפה

  כאשר נוצר חתך בתוך הפה הוא נוטה לדמם בכבדות בגלל שהאזור עתיר בדם. התסמינים כוללים שטפי דם, נפיחות, חתכים או דימום על גבי השפתיים או הלשון.

  אבחון הפציעה

  רופא השיניים, או רופא המשפחה, יברר אתכם מה גרם לפציעה ויבצע בדיקה גופנית יסודית של האזור. אם השפתיים נפגעו, הרופא יבדוק את השיניים והעצמות כדי לוודא שלא נגרם נזק גם להן, ויחפש אם שן כלשהי נסדקה.

  משך הזמן הצפוי לריפוי המקום

  זמן הריפוי של פציעה בשפתיים או בלשון תלוי בחומרת הפצע. עם זאת, בפה יש כלי דם רבים אשר מקדמים החלמה מהירה.

  מניעת פציעה באזור הפה

  חלק גדול מהפציעות בשפתיים ובלשון מתרחשות במהלך פעילות ספורטיבית או בילוי פעלתני אחר. ניתן למנוע פציעות אלה באמצעות מכשיר בטיחותי שמגן על הפה.

  מגיני הפה עשויים מחומר פלסטיק רך שמותאם אישית לצורת השיניים העליונות. המגנים, שמיוצרים לפעילות ספורטיבית מסוכנת יותר, מכסים את שתי השיניים העליונות והתחתונות. מגיני הפה מגנים הן על השפתיים והן על השיניים על ידי מתקן שמונח לפני השיניים ומשטח נשיכה רך יותר לשיניים האחוריות. אפשר להשיג מגנים שכאלה בחנויות לציוד ספורט או אצל רופאי השיניים שמספקים למטופלים מגיני שיניים מותאמים אישית.

  אגב, חגירת חגורות בטיחות ברכב יכולה להפחית את הסיכון לפציעות בפה כתוצאה מתאונות דרכים.

  דרכי הטיפול בפציעות בפה

  טיפול ביתי:

  אפשר לנקות את משטחי העור הפגועים במי סבון ובמטלית רכה ונקייה. כדי לנקות את החתכים בתוך הפה, מומלץ לשטוף את הפה עם מים מלוחים או עם מי שטיפה (חצי hydrogen peroxide וחצי מים). הקפידו שלא לבלוע את מי השטיפה. עם זאת, אל תדאגו אם ייווצר קצף. זה מה שבדרך כלל קורה כאשר מי השטיפה באים במגע עם רקמת הפה.

  אם השפה שלכם נפוחה או חבולה, שימו רטייה קרה. אם יש דימום, הפעילו לחץ עם מטלית נקייה למשך חמש דקות, לפחות. שימוש בקרח יכול לעצור את הנפיחות, הדימום ואי הנוחות. שימו קרח כתוש בתוך פיסת בד נקייה והחזיקו על האזור הפגוע.

  טיפול מקצועי:

  פציעות מסוימות ידרשו טיפול על ידי מנתח אורלי או מנתח פלסטי. חשוב במיוחד שמנתח מומחה יתפור את החתכים שחוצים את גבול אדמומיות השפתיים. זהו הקו שמפריד בין העור לחלק הבשרני של השפתיים. נדרש ניסיון מקצועי כדי להבטיח שאזור גבולי זה יחלים באופן הראוי. ייתכן שיישאר סימן לאחר הריפוי.

  הרופא ינקה קודם כול ביסודיות את הפצע בעזרת מלח או מי שטיפה. הניקוי נועד להסיר חיידקים, חומרים זרים ולכלוך שאולי נכנסו לפצע. לאחר מכן יחיל הרופא תמיסת פולידין על האזור כדי לחטא אותו. הרופא יתפור את החתכים כדי להפחית את הסיכוי לצלקות. כיוון שהפה מכיל חיידקים רבים קרוב לוודאי שהרופא ירשום אנטיביוטיקה כדי למנוע התפתחות של זיהומים.

  הפרוגנוזה

  כאמור, אספקת הדם העשירה בפה מקדמת ריפוי מהיר, אבל לעיתים עלולות להישאר צלקות קטנות.

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!