מי פה – האם זה טוב ולמה זה מיועד? | מאמר מאת פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  מי פה – האם זה טוב ולמה זה מיועד?

  מי פה – האם זה טוב ולמה זה מיועד?

  מי פה הם מוצר שמשמש לשמירת ההיגיינה של הפה. חיטוי במי פה אנטי פלאק אמור להרוג את החיידקים שגורמים לפלאק, לדלקת חניכיים ולריח רע מהפה. חיטוי במי פה שמיועדים למנוע חורים בשיניים כוללים פלואוריד כדי להגן על השיניים מפני עששת.
  בדרך כלל מי פה מסווגים למוצרים קוסמטיים, טיפוליים או מוצרים שמשלבים בין השניים.

  מה ההבדל בין מי פה קוסמטיים למי פה טיפוליים?

  מוצרים קוסמטיים. מי פה אלה הם מוצרים מסחריים שנמכרים כתרופות ללא מרשם, מה שנקרא תרופות "מעבר לדלפק". מי פה קוסמטיים מסייעים להסיר פסולת מהפה לפני או אחרי צחצוח השיניים, למנוע ריח רע מהפה באופן זמני, להפחית את כמות החיידקים בפה, לרענן ולהעניק לפה טעם נעים.

  מוצרים טיפוליים. מי פה מומלצים אלה כוללים את כל היתרונות של מי פה קוסמטיים עם תוספת של מרכיב פעיל שמסייע להגנה מפני כמה ממחלות הפה. שטיפות טיפוליות יכולות מסווגות גם לפי השימוש: אנטי פלאק ואנטי דלקת חניכיים.

  לדוגמה: רופא השיניים ירשום שטיפות מיוחדות לחולים עם בעיות אוראליות חמורות יותר כמו מי פה לדלקת חניכיים, למחלת חניכיים, לעששת או ליובש בפה. שטיפות טיפוליות מומלצות מאוד גם למי שלא יכול לצחצח שיניים עקב מגבלות גופניות או בגלל סיבות רפואיות.

  האם עלי להשתמש במי פה?

  התשובה לשאלה "האם להשתמש במי פה או לא?" תלויה בצרכים שלכם. רופאי שיניים רבים מאמינים ששימוש במשחת שיניים עם פלואוריד דיה כדי להגן על השיניים מפני עששת. למרות שהוכח באופן קליני כי:
  מי שטיפה נגד חורים בשיניים שמכילים פלואוריד, יעילים יותר במאבק נגד החיידקים שגורמים לעששת בשיעור של כ-50%;
  שרוב השטיפות יעילות בבלימת הריח הרע מהפה;
  וכי הם מרעננים את הפה למשך עד כשלוש שעות…
  מחקרים הראו שרוב מי הפה שהם אנטי-פלאק ואנטיספטיים, לא הרבה יותר יעילים במאבק נגד הפלאק ומחלות החניכיים מאשר שטיפה במים. רופאי שיניים רבים ספקניים לגבי ערכם של מוצרי אנטי-פלאק ומחקרים מצביעים על אפקטיביות בשיעור של 25-20 אחוזים בלבד, במקרה הטוב, בהפחתת הפלאק שגורם לדלקת חניכיים. בנוסף, מי פה עלולים לגרום לנזק בכך שהם מסתירים סימפטומים שונים שמעידים על מחלות בפה.

  מהו השימוש הנכון במי פה?

  לפני השימוש בשטיפות פה, רופא השיניים ימליץ על צחצוח שיניים נכון ושימוש בחוט דנטלי מדי יום. לאחר מכן יש למדוד את הכמות הנכונה של מי פה כמפורט על המוצר, או כפי שיורה לכם רופא השיניים.

  אופן השטיפה: לפני השימוש במי פה חשוב שהשיניים יהיו נקיות ככול האפשר. כעת, כשהשפתיים סגורות והשיניים פשוקות קמעא, העבירו את הנוזל ברחבי הפה בעוצמה. מוצרים רבים מציעים לשטוף במשך 30 שניות או יותר. לבסוף, יש להקפיד ולירוק את הנוזל מהפה. לאחר השטיפה אתם אמורים לא לשטוף, לאכול או לעשן במשך כ-30 דקות כדי לא לדלל את הפלואוריד ולא לשטוף אותו מהפה.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!