כתר בשיניים: מה עושים כשכתר זמני נופל? | פרופ' מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  כתר זמני שנפל – מה עושים?

  כתר זמני שנפל – מה עושים?

  מדוע חשוב להגיע לרופא השיניים בהקדם כאשר הכתר הזמני נופל?

  כתר זמני נפל – מה עושים?

  כשמתחילים טיפול שיניים משקם המערב שיקום פרותטי של שן אחת או יותר, אנו נזקקים לשלב של שיקום זמני. מטרת השיקום הזמני הינה לאפשר למטופל לתפקד עם שיניים זמניות בפה ולא להראות ולהרגיש מחוסר שיניים במהלך כל תקופת הטיפול.

  זהו יכול להיות טיפול של שיקום פה חלקי או מלא או אפילו במקרים של שיקום שן בודדת, בין אם על גבי שתלים ובין אם הכתרים נתמכים על גבי שיניים טבעיות שהושחזו לצורך קבלת כתרים. התפקיד של כתרים זמניים הוא מאוד חשוב ולא ניתן לדלג על שלב זה.

  אחת המטרות של כתר זמני הינה למנוע מצב של פגיעה בתפקוד ובאסתטיקה של המטופל לאורך כל תקופת הטיפול, שלעיתים יכולה להגיע לכדי חודשים רבים.

  מטרה חשובה נוספת הינה שהכתרים הזמניים, אשר עשויים בד"כ מחומר פלסטי הנקרא אקריל, משמשים ככלי אבחנתי חשוב לרופא כדי לחזות מראש בעיות, הרגלים או הפרעות במנשך של המטופל.

  ללא השלב של השיקום הזמני, במידה ורופא השיניים היה מוסר מיידית את השיקום הקבוע, יתכן שבעיות מסוימות היו מתגלות רק בשלב הזה ואז היה מתעורר הצורך בביצוע כתרי חרסינה חדשים, דבר שיהיה מאריך ומייקר את טיפול השיניים.

  בעזרת הכתרים הזמניים ניתן להעריך בשלב מוקדם את האסתטיקה של הכתרים וניתן בעצה אחת עם המטופל להחליט על שינויים באורך, רוחב וצורה של השיניים ובכך להבטיח כתרי חרסינה סופיים אופטימליים ככל שניתן.

  אילו בעיות יכולות להיווצר במהלך הזמן?

  אחת הבעיות של כתרים זמניים יכולה להיות בכך שהם מודבקים בעזרת דבק זמני שמאפשר את הסרתם מהשיניים ע"י רופא השיניים בקלות יחסית, אך כפועל יוצא מזה, הכתרים יכולים גם להתנתק באופן עצמאי מהשיניים של המטופל בזמן לא רצוי.

  זה יכול לקרות בעיקר בזמן לעיסת מזון דביק כגון מסטיקים, פרות יבשים וכדומה, או לאחר תפקוד ממושך של שבועות וחודשים. במקרה וזה קורה יש להגיע בהקדם האפשרי לרופא השיניים להדבקה חוזרת.

  במידה ומתהלכים עם כתרים זמניים אשר לא מודבקים היטב, תוך זמן יחסית קצר יכול להתרחש זיהום חיידקי והשן שמתחת לכתר תותקף ותיווצר עששת ואלי אף דלקת של השורש, דברים אשר מסכנים את עתידן של השיניים עם הכתרים הזמניים ולאחר הרבה עבודה והשקעה כספית משמעותית, יתכן ויתעורר הצורך בעקירת השיניים הפגועות או בתוספת של טיפולים מורכבים בלתי צפויים.

  על כן יש למהר ולהגיע לרופא השיניים על מנת להדביק כתרים זמניים שנפלו.

  לפרטים וקביעת תור במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי צרו קשר באתר או התקשרו לטלפון 03-6449139 ונשמח לעמוד לרשותכם.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!