לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
ראשי  /  יתרונות וחסרונות של חומרי המילוי אמלגם וקומפוזיט – לסתימות בשיניים

יתרונות וחסרונות של חומרי המילוי אמלגם וקומפוזיט – לסתימות בשיניים

מחלת העששת, שנגרמת על ידי חיידקי הפה, עלולה להתפתח לדלקת בחניכיים ולפגיעה בשיניים. סתימה בשן אמורה לעצור את העששת שמתפתחת בשן.
חומרי מילוי שונים משמשים לסתימת חורים בשן, הפעם נתמקד בשני חומרי מילוי: אמלגם וקומפוזיט. במאמר הבא נתייחס בשלושה חומרי מילוי נוספים: חרסינה, זהב וזכוכית.

סתימת אמלגם (Amalgam)

אמלגם הוא סגסוגת של ארבע מתכות: כסף, בדיל, נחושת וכספית (שמהווה כ-50% מהתערובת). ההבדל בסוגי האלגם מתבטא בהרכב של 50% מהמתכות מלבד הכספית. לדוגמה, הצורה המודרנית והנפוצה ביותר של האלגם בימינו הוא אבקה (שמורכבת מכסף, בדיל ונחושת) ונוזל (שהוא כספית). בעת השימוש במילוי האלגם נדרש לשמור על היחסים הנכונים בין הכספית לבין הנתך הראשוני. יש היום מכשירים שלא מעורבים ביד אדם. חשוב להבין שאם בטעות תישאר כמות של כספית שלא נקשרה כימית לנחושת או לבדיל – עלול להיגרם נזק למטופל. אגב, המחקרים מלמדים שהכספית ממשיכה להשתחרר לחלל הפה גם לאחר שעברו שנים מאז התקנת הסתימה.
חומר האלגם משמש לסתימת השיניים האחוריות ומחזיק מעמד 10 שנים ויותר.

יתרונות: הסתימה חזקה, עמידה בפני עוצמת הלעיסה וניתן להשלים את הטיפול בביקור אחד אצל הרופא. היא נחשבת לסתימה הזולה ביותר.

חסרונות: תערובת החומרים לא תואמת את צבע השיניים, במשך הזמן הסתימה נאכלת ומשנה את צבעה. רופא השיניים נאלץ לקדוח בשן, כדי להכין את הכיס ולעגן את המילוי במקומו בבטחה. אמלגם לא מתאים למי שאלרגי לכספית או מוטרד מהשפעותיה.

סתימת קומפוזיט (Composite Resin)

בשנות ה-80 של המאה ה-20 החלו יצרני החומרים בתחום רפואת השיניים לחפש חומר טוב יותר מהאלגם. השחזור המרוכב, הקומפוזיט, ידוע גם בשם "סתימה לבנה".
הקומפוזיט עשוי מתערובת של חלקיקי זכוכית מעודנת ושרף, כדי להוסיף לחומר עמידות, חוזק, יכולת ליטוש ואסתטיקה. ניתן לעצב חומרים אלה באופן מדויק, והם קיימים במגוון של צבעים טבעיים שלא מצריכים ערבוב של נוזלים ואבקות.
לסתימה ישירה, מיישמים את המילוי ומשתמשים באור כחול בוהק כדי להקשות את החומר הרך. לסתימה עקיפה, מכינים את המילוי במעבדה על פי תבנית השן. במהלך הביקור השני רופא השיניים ישבץ את המילוי במקומו. הקומפוזיט משמש למילוי או לשיבוץ חורים קטנים וגדולים, במיוחד בשיניים הקדמיות או בחלקים גלויים של השן. הסתימה יכולה להחזיק מעמד כ-5 שנים.

יתרונות: הסתימה תואמת את צבע השיניים, השיבוץ מצריך שני ביקורים במרפאה. אפשר להדביק את הקומפוזיט ישירות לשן, מה שמחזק את השן יותר מאלגם. בנוסף, נדרש פחות קידוח בשן כי אין צורך לעצב את החור כך שיחזיק היטב את המילוי. תהליך ההדבקה מחזק את המילוי למקומו ותהליך החימום שמקשיח את החומר, מחזק עוד יותר את המילוי.

חסרונות: הקומפוזיט יקר מהאלגם. יחסית לאלגם, נראה שסתימה זו עמידה פחות לעוצמת הלעיסה. הקומפוזיט עלול להתכווץ לאחר היישום וליצור פער בין השן למילוי. השיבוץ דורש שני ביקורים במרפאה.

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

  • מומחי רפואת השיניים המובילים
  • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
  • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
  • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
החזירו לעצמכם את החיוך!