כל המידע החשוב ביותר אודות השלמת שיניים | ד"ר איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מידע מקצועי  /  השלמת שן שבורה והשלמת שיניים שבורות קדמיות ואחוריות

  השלמת שן שבורה והשלמת שיניים שבורות קדמיות ואחוריות

  כל אדם רביעי נחבל בשיניו במהלך חייו. גורמי החבלה העיקריים הם נפילות, תאונות דרכים, קטטות, חבלות ספורט ועוד. באופן טבעי, רוב הנפגעים הם ילדים ובני נוער הנוטים יותר לשובבות מאשר מבוגרים.

  חבלה לשיניים נגרמת באמצעות מכה חזקה בלסת, בסנטר או באופן ישיר לשיניים ויכולה לגרום למספר מצבים:

  שבר בזגוגית השן
  שברי כותרת עם או בלי מעורבות מוך השן.
  שברי שורש.
  ניידות שיניים.
  יציאת השן מהמכתשית שלה.
  שבר של העצם האוחזת את השיניים.
  במקרה של חבלה בשיניים יש להגיע במהרה למרפאת השיניים לקבלת טיפול חירום. לעתים, כמו במקרה של יציאת השן מהמכתשית, טיפול החירום יכול להציל את השן ולחסוך עוגמת נפש, כאב וזמן יקר. יחד עם זאת, יש מקרים בהם יש לנקוט הליך דנטלי ארוך יותר כמו במקרה של השלמת שן שבורה.

  אפשרויות להשלמת שיניים

  במקרה של שבירת הכותרת יש לפנות אל רופא שיניים מומחה על מנת שיאבחן את חומרת החבלה ויציע דרכי טיפול שונות. השלמת שן שבורה ניתן לעשות בכמה דרכים:

  השלמת שן שבורה באמצעות ציפוי חרסינה
  השלמת שיניים באמצעות קומפוזיט – חומר מרוכב בגוון השן.
  השלמת השן באמצעות כתר חרסינה.
  במקרה של שבירת כותרת השן ללא פגיעה במוך השן, ניתן להשלימה על ידי קומפוזיט או ציפוי חרסינה. החרסינה נחשבת ליקרה יותר אך גם לאיכותית יותר ודומה לשן המקורית עד כדי חוסר הבדל. יחד עם זאת, ציפוי חרסינה דורש את מיומנות הרופא השיניים והטכנאי.

  כיצד זה מתבצע?

  הליך השלמת שן שבורה באמצעות ציפוי חרסינה מתרחש בשני שלבים כאשר בשלב הראשון מגיע המטופל לרופא השיניים אשר משתמש בחומר מיוחד על מנת ליצור תבנית של השן השבורה. לאחר מכן נשלח המבנה למעבדה ושם הטכנאי יוצר את המשכה המדויק של השן השבורה.
  בשלב השני מדביק רופא השיניים את החתיכה החסרה ומשלים את השן. בכל מקרה, לאחר ההדבקה מומלץ לא ללעוס דברים קשים ולתת לשן להתאחות מחדש. ציפוי חרסינה נראה בדיוק כמו השן הטבעית ואי אפשר לזהות כי השן נשברה אי פעם.

  כתר חרסינה

  במקרים אחרים, החבלה חמורה מדי ויש צורך לעשות כתר שלם. באם החבלה נעשתה בשיניים הקדמיות מומלץ לעשות כתר מחרסינה אשר ידמה בגוונו ובאיכותו לשן המקורית. כתר מחרסינה ילווה בטיפול שורש ולאחר מכן יוכן המבנה, תבוצע השחזה של השו ולבסוף הלבשת כתר.
  גם כתר מחרסינה נעשה במעבדה מיוחדת על ידי טכנאי המקבל מיטבע מדויק של השן המקורית. טכנולוגיות חדשות מאפשרות שחזור מדויק של השן והכנת כתר חרסינה מושלם.

  חשוב לדעת!

  כולנו מכירים את המקרה של שן שבורה הנגרמת משובבות או מנפילה. הבעיה מחמירה כאשר מזניחים את הנושא ולא מטפלים נכון בשבר השן. מעבר למשמעויות האסתטיות שיש לשן שבורה, הרי שמדובר בבעיה דנטלית העלולה להחמיר אם לא תטופל באופן מיידי.
  שן שבורה יכולה להעיד על תזוזה של השן במכתשית, דבר היכול לגרום להיחלשות השן, דלקת במוך השן, פגיעה בשיניים סמוכות ופתח לחיידקי עששת ומחלות חניכיים. לכן, אסור להזניח ויש לגשת לרופא השיניים באופן מיידי. טיפול מיידי יכול להציל את השן ולהשלים את החוסר במהירה.
  במקרה ויש צורך בציפוי חרסינה או כתר, כדאי לבחור ברופא המומחה לשיקום הפה על מנת שיעצב את השן בצורה שתדמה באופן מושלם לשן המקורית. העבודה עם החרסינה בשן קדמית היא עבודה סיזיפית ומדויקת אשר רק רופא מומחה וטכנאי מעולה יוכלו לעשות על הצד הטוב ביותר.
  הבחנתם בשן שבורה?

  לפרטים וקביעת תור במרפאת המומחים של פרופ' מיזיריצקי צרו קשר באתר או התקשרו לטלפון 03-6449139 ונשמח לעמוד לרשותכם.

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופ' איתן מיזיריצקי

  פרופסור חבר בבית הספר לרפואת שיניים, אוניברסיטת תל אביב
  יושב ראש לשעבר, האיגוד הישראלי לשיקום הפה
  חבר הנהלת האיגוד האירופאי לשיקום פה
  חבר הנהלת האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים דיגיטלית
  מרצה בארץ ובעולם בתחומי שיקום, שתלים דנטליים ורפואת שיניים דיגיטלית
  פרסם מעל מאה מחקרים מדעיים בעיתונות המקצועית הבינלאומית

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!
   דילוג לתוכן