מדוע זה קורה?

בהיעדר שיניים שנעקרו או אבדו עקב חבלה, עששת חמורה או דלקת חניכיים, עצמות הלסת והחניכיים נספגות ומתכווצות. תהליך זה מתקיים באופן מואץ בחודשים שלאחר עקירת השיניים וממשיך בקצב איטי במשך שארית חיי המטופל ולכן, לאחר קבלת התותבת השלמה יש לשוב לביקורות סדירות אצל רופא השיניים כדי שיבדוק את איזון המנשך ויבצע, במידת הצורך, ריפוד לתותבת.
תותבת היא תחליף מלאכותי לשיניים וגוף זר בפה ועקב כך לעולם לא תתפקד כשן רגילה. זו הסיבה מדוע אנשים רבים מעדיפים פתרון שיקומי קבוע בדמות שתלים, כתרים וגשרים, למרות המחיר הגבוה. יחד עם זאת, לעתים מצב השיניים בפיו של מטופל אינו מאפשר שיקום קבוע בדמות כתרים וגשרים ועל כן פתרון של תותבות נשלפות הוא המועדף.
עיקר הבעיות עם תותבת שלמה נובעות מהסתגלות המטופל אליהן. עם תחילת השימוש בתותבת ייתכנו קשיים בדיבור, בלעיסה ובטחינה. בנוסף, עלול להופיע לחץ על החניכיים בעת לעיסה ועוד, אולם, תקופת ההסתגלות תחלוף תוך כמה שבועות והתחושה בפה תשתפר.

תחזוקה של תותבת שלמה

על המטופל לנקות את התותבות מדי יום באמצעות מברשת מתאימה ולהשרותה בחומר כימי אותו ניתן לרכוש בבית המרקחת. רצוי להסיר את התותבות למשך כמה שעות ביממה, בדרך כלל בלילה, ולהגיע לביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים על מנת לשפר את האחיזה של התותבת ולהתאימה לרקמות.

תותבת שלמה על גבי שתלים

שתלים יכולים להיות לעזר גם במקרה של תותבת שלמה. התקנת שניים עד ארבעה שתלים בקדמת הלסת התחתונה, יחד עם התקנת מחברים בין התותבת לשתלים, מפחיתה ובולמת את תהליך ספיגת העצם באותו אזור ומשפרת באופן ניכר את אחיזת התותבת ואת איכות חייו של המטופל.
גם בלסת העליונה ניתן להתקין כחמישה שתלים ועל ידי כך לאפשר התקנתה של תותבת שלמה קטנה יותר, בצורת פרסה, שאינה מכסה את כל החיך, ומפחיתה את הגירוי עם החך ואת רפלקס ההקאה.

תותבת על

תותבת-על היא תותבת שלמה הנתמכת על ידי רקמות החניכיים והעצם של הלסת, אך גם על ידי כמה שורשים של השיניים שהושארו מתחת לתותבת. שורשים אלה אינם מתאימים לשמש כמאחזים לתותבת חלקית אך בהחלט משפרים את האחיזה והתמיכה של התותבת ותורמים לשימור העצם הסובבת.
התייעצות עם מומחה
כפי שניתן לראות, ישנן מספר אופציות לתכנון תותבת שלמה, אופציות אשר יכולות לשפר את אחיזת התותבת ואת איכות חייו של המטופל. פנייה לרופא שיניים מומחה לשיקום הפה מבטיחה לכם את הצגת כל האופציות הטיפוליות ודירוגן בהתאם לשיקולים מקצועיים בלבד. רק לאחר שיובהרו השיקולים, היתרונות והחסרונות של כל טיפול – יוכל המטופל להחליט על אופציה אחת בצורה מושכלת.

זקוקים לחוות דעת מקצועית של מומחה לשיקום הפה?

צרו קשר עוד היום