התהליך הטיפולי

התהליך הטיפולי של השמת תותבת חלקית הוא נגזרת של תכנית כללית לשיקום הפה. המומחה לשיקום הפה "מציל" את השיניים הניתנות להצלה באמצעות טיפולי שורש, הרכבת כתרים, גשרים, או שתלים במידת הצורך, עוקר את השיניים שאינן מתפקדות ומכין את הפה והחניכיים להתקנת תותבת חלקית בלסת העליונה או התחתונה.
בזמן ההכנות, המטופל מקבל תותבות זמניות אשר הוכנו מבעוד מועד ונועדו להחליף את השיניים באופן זמני,
עד להכנת התותבת החלקית.

תחזוקת תותבת חלקית

במקרה של תותבת חלקית, יש להקפיד על היגיינת הפה הקפדה יתירה, זאת משום החשש המוגבר להיווצרות עששת בשיניים המאחזות כתוצאה מלכידת שאריות מזון ביניהן לבין חלקי התותבת.
תותבת חלקית, בדומה לתותבת שלמה, יש לנקות באמצעות מברשת מיוחדת ולהשרותה בחומר כימי מיוחד. מומלץ להסירה לכמה שעות ביממה, בעיקר בלילה והכי חשוב, להגיע לביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים על מנת לוודא התאמת רקמות ומצב שיניים שנותרו.

תותבת חלקית מחומרים תרמופלסטיים

תותבת חלקית מחומר תרמופלסטי היא אופציה למטופל אשר אלרגי לחומר האקריל ולמי שמעוניין בתותבת אסתטית יותר. החומר התרמופלסטי הוא גמיש, דק וקל יותר מאקריל. החומר נקרא תרמופלסטי משום שעל ידי חימומו במים חמים אפשר לנצל את גמישותו ואז להתאימו טוב יותר למבנה השיניים והחניכיים.
באמצעות שחזרים אלה, יש לרופא השיניים אפשרות להתקין תותבת חלקית עם ווים בצבע החניכיים ולא עם ווים מתכתיים, דבר החשוב במיוחד באותם איזורים בפה שהם גלויים יותר לעין ועל כן יש חשיבות אסתטית רבה למראה השחזורים.
כשחסרות יותר משתי שיניים באיזורים הגלויים הללו, אפשר ולעתים אף רצוי להתקין תותבת חלקית מחומר גמיש, המשלב בתוכו שלד מתכתי. כך יתקבל שילוב של ווים אסתטיים באזורים הקדמיים עם חוזק ויציבות באיזורים אחרים, פחות גלויים.

מומחה לשיקום הפה

שיקום הפה הינה מומחיות בתחום רפואת השיניים. מי שמצב שיניו הגיע לכדי הצורך בשיקום, כדאי שיפנה למומחה על מנת לסקור ולדעת את כל האופציות הטיפוליות העומדות לפניו.
עוד לפני ההחלטה על תותבת חלקית או שלמה, נערכת בדיקה מקיפה הכוללת צילומים פרטניים ובדיקה ידנית על מנת להחליט על דרכי השיקום, אפשרויות הטיפול והעלויות. מומחה לשיקום הפה בעל מוניטין וניסיון יוכל לאפשר לכם לבחור את שיטת הטיפול הטובה ביותר בשביל השיניים שלכם.
חשוב להבין כי בטכנולוגיה של היום, רבים מהאנשים אשר נואשו מלהגיע לפתרון קבוע יכולים לחזור לחלום על שיקום קבוע, ובמחיר הגיוני, אך גם אם הפתרון הטיפולי הוא תותבת חלקית, יש חשיבות רבה לאיכות המשקם, האופן בו הוא מתאים את התותבת ללסת, האופן בו הוא מכין את התותבת וגישתו הטיפולית הכללית.
רוצים לשמוע על אופציות שיקום חדשות?