כיצד נטפל בשחיקת שיניים ?

מדוע זה קורה?

על אף שתופעת שחיקת השיניים נפוצה ביותר, ישנם גורמים מסוימים אשר מפחיתים או מעלים את רמת השחיקה. התופעה עלולה להיגרם בגלל מצב בריאותי מסוים או בגלל בעיה בשרירי הלעיסה אשר פועלים יתר על המידה ואינם נחים גם בלילה.
אולם, תופעת שחיקת השיניים נגרמת בעיקר בגלל מתח ולחץ נפשי וכאן אנו רואים שגם בתחום רפואת השיניים, נפש בריאה פירושה שיניים בריאות. הפחתת הלחץ היום יומי, בייחוד לפני השינה, תפחית גם את רמת שחיקת השיניים. לעומת זאת, מתח נפשי יוביל להגברת התופעה של שחיקת שיניים.

מה קורה בזמן שחיקת שיניים?

בזמן שחיקת שיניים מופעלים כוחות לעיסה בלתי מבוקרים, הגדולים פי ארבעה עד שבעה מהרגיל, דבר אשר מביא להתפתחות יתר של שרירי הלעיסה. עם הזמן ובעקבות שחיקת השיניים, נגרם אבדן רב של חומר השן והשיניים נראות קצרות יותר. הדבר מהווה פגם אסתטי ניכר ואף פוגע בתפקוד מערכת הלעיסה.
יתירה מכך, שחיקת שיניים אינטנסיבית עלולה להביא לשבירת שיניים, הן ברמת כותרת השן והן ברמת השורש. גורל דומה עלול לחול גם על שחזורים שונים כגון סתימות, כתרים וגשרים. גם שתלים אינם מוגנים ובכמה מהם נצפו לא מעט שברים.
בעיות נוספות העלולות להיגרם בעקבות שחיקת שיניים הן כאבים של שרירי הלעיסה, בעיות במפרקי הלסת ואף כאבי ראש. תופעה נוספת הנגרמת באופן עקיף משחיקת שיניים היא הידוק שיניים, המתבצעת במישור האנכי ולא במישור האופקי כמו במקרה של שחיקת שיניים.
הידוק שיניים אינו גורם לקיצור שיניים אך בעטיו נגרמות ביות אחרות, חמורות לא פחות.

שחיקת שיניים – דרכי טיפול

בראש ובראשונה, ברגע שמודעים לתופעת שחיקת השיניים יש למהר אל מרפאת השיניים. תופעת שחיקת השיניים מטופלת בתחום שיקום הפה ועל כן רצוי לפנות אל מומחה לשיקום הפה על מנת שיציע שיטות טיפול מתקדמות ויעילות.
הטיפול הראשוני לאחר שהתופעה אובחנה היא הכנת "סד לילה". זהו מגן שיניים עשוי פלסטיק שקוף אשר מורכב על אחת הלסתות בזמן השינה.
לסד הלילה שני תפקידים עיקריים:

  • הגנה על השיניים מפני המשך השחיקה.
  • הרפיית שריר הלעיסה על ידי פתיחת המנשך.
  • תפקיד חשוב לא פחות ואולי אף יותר אשר נועד לסד הלילה הוא בשימושו ככלי אבחנתי עבור רופא השיניים על מנת לגלות את היקף, את המסלול ואת חומרת השחיקה.

בשלבים הבאים של הטיפול בתופעת שחיקת שיניים ייתכן שילוב של טיפול תרופתי להרפיית שרירי הלעיסה, טיפל נפשי ברמות שונות ועוד. במקרים בהם כבר נגרמה פגיעה משמעותית באורכן של השיניים ובשלמותן, ייתכן שיהיה צורך בטיפול מורכב של שיקום הפה, בין היתר על מנת להחזיר לקדמותו את גובהו המקורי של המנשך אשר הלך ופחת עם התקדמות שחיקת השיניים.
כאמור, מומחה לשיקום הפה יוכל להמליץ לכם על שיטת הטיפול הטובה ביותר ולבנות תוכנית פעולה על מנת לעצור את שחיקת השיניים.

למידע נוסף על סד לילה