סד לילה

כיצד נטפל בבעיית שחיקת שיניים?

מדוע זה קורה?

על אף שתופעת שחיקת השיניים נפוצה ביותר, ישנם גורמים המפחיתים או מעלים את רמת השחיקה, כגון מצב בריאותי מסויים או בעייה בשרירי הלעיסה שגורמת להם לפעול יתר על המידה, גם בלילה.
עם זאת, הסיבה העיקרית לתופעת שחיקת השיניים היא מתח ולחץ נפשי. גם בתחום רפואת השיניים, נפש בריאה פירושה שיניים בריאות. הפחתת הלחץ היום יומי, במיוחד לפני השינה, תפחית גם את רמת שחיקת השיניים. מתח נפשי מוגבר יוביל גם להגברת שחיקת השיניים.

מה קורה בזמן שחיקת שיניים?

בזמן שחיקת שיניים מופעלים כוחות לעיסה בלתי מבוקרים הגדולים פי ארבעה עד שבעה מהרגיל, דבר המביא להתפתחות יתר של שרירי הלעיסה. עם הזמן ובעקבות שחיקת השיניים, נגרם אבדן רב של חומר השן והשיניים נראות קצרות יותר. הדבר מהווה פגם אסתטי ניכר ואף פוגע בתפקוד מערכת הלעיסה. שחיקת שיניים אינטנסיבית עלולה להביא אף לשבירת שיניים, הן ברמת כותרת השן והן ברמת השורש. גורל דומה עלול לחול גם על שחזורים שונים כגון סתימות, כתרים וגשרים. גם שתלים אינם מוגנים, ובכמה מהם נצפו לא מעט שברים.
בעיות נוספות העלולות להיגרם בעקבות שחיקת שיניים הן כאבים בשרירי הלעיסה, בעיות במפרקי הלסת ואף כאבי ראש.
תופעה נוספת הנגרמת באופן עקיף על ידי שחיקת שיניים היא הידוק שיניים, המתבצעת במישור האנכי ולא במישור האופקי כמו במקרה של שחיקת שיניים. הידוק שיניים אינו גורם לקיצור השיניים, אך גורם לבעיות אחרות, חמורות לא פחות.

שחיקת שיניים – דרכי טיפול

מן הרגע שנעשים מודעים לתופעת שחיקת השיניים יש למהר אל מרפאת השיניים. תופעת שחיקת השיניים מטופלת בתחום שיקום הפה ועל כן רצוי לפנות אל מומחה לשיקום הפה על מנת שיציע שיטות טיפול מתקדמות ויעילות.
הטיפול הראשוני לאחר האבחון היא הכנת "סד לילה" – מגן שיניים עשוי פלסטיק שקוף המורכב על אחת הלסתות בזמן השינה.
לסד הלילה שני תפקידים עיקריים:

  • הגנה על השיניים מפני המשך השחיקה.
  • הרפיית שריר הלעיסה על ידי פתיחת המנשך.

תפקיד חשוב של סד הלילה הוא ככלי אבחנתי עבור רופא השיניים, משום שבאמצעותו ניתן לגלות מידע נוסף אודות היקף, מסלול וחומרת השחיקה.

בשלבים הבאים של הטיפול ייתכן שיתגלה צורך לשלב טיפול תרופתי להרפיית שרירי הלעיסה, טיפול נפשי ברמות שונות, או טיפולים אחרים.
במקרים בהם כבר נגרמה פגיעה משמעותית באורכן של השיניים ובשלמותן, ייתכן שיהיה צורך בטיפול מורכב של שיקום הפה, בין היתר על מנת להחזיר לקדמותו את גובהו המקורי של המנשך אשר הלך ופחת עם התקדמות שחיקת השיניים.
מומחה לשיקום הפה יוכל להמליץ לכם על שיטת הטיפול הטובה ביותר ולבנות תוכנית פעולה על מנת לעצור את שחיקת השיניים.

למידע נוסף על סד לילה