ניתוח השתלת עצם

במהלך ניתוח חניכיים זה, מושתלת עצם במקום זו שנהרסה עקב מחלת החניכיים. ניתן להשתמש בעצם עצמית הנלקחת מאזור אחר בפה. אין ספק כי השתלת עצם עצמית נושאת בחובה את יכולת הריפוי וההתאקלמות הטובות ביותר, אולם חסרונה היא הצורך לפגוע במקום נוסף בפה.

ניתן להשתמש בחומרים נוספים לשם השתלת עצם אולם אלה מיועדים לשמש כחומרי מילוי בלבד או כדי לגרות את בניית העצם והתחדשות הרקמות. כך או כך, קביעת החומר נעשית על ידי רופא השיניים והתדיינות עם המטופל. המגמה העולמית בתחום היא לפתח חומרים מעודדי התחדשות רקמות טבעית.

לצורך ביצוע ניתוח השתלת עצם מנקים היטב את שורש השן, מכניסים את החומר לאזור הפגוע בעצם וסוגרים את החניכיים מעל האזור. את תוצאות ההשתלה ניתן לבדוק לאחר חצי שנה ויותר.

שיקום רקמתי מודרך

 שיקום רקמתי מודרך נדרש כאשר יש צורך למנוע מתאי הרקמה הרכה לחדור לאזור הפגוע ולאפשר לתאי העצם לצמוח ולמלא את האזור הפגוע בלא הפרעה. את ההפרדה הזו עושים בעזרת ממברנה שמהווה מחסום ובכך "מכוונת" את תאי העצם לצמוח ולמלא את הפגם שבעצם.

הטיפול הרקמתי המודרך ממושך למדי והתנאי להצלחתו הוא בידוד האזור המושתל לתקופה של שלושה עד תשעה חודשים. בהתאם לסוג הממברנה שנבחרה לטיפול, בתום התקופה מוציאים אותה או שהיא נספגת ומפורקת על ידי אנזימים בפה.

ניתוחים לניקוי פתוח

 ישנם מקרים רפואיים שבהם נדרשת גישה ישירה לפני השטח של שורש השן אך לא ניתן לראותו מכיוון שהוא מכוסה בחניכיים. במהלך ניתוח חניכיים זה, פותחים את החניכיים, חושפים את פני השטח של שורש השן ומנקים היטב.

מקרים אלה נפוצים בעיקר באזורים האחוריים, שם הגישה והראייה קשות במיוחד. קיימות שיטות המשמרות את מרבית רקמת החניכיים והיא מוחזרת למקומה הטבעי בתום הטיפול.

ניתוחי חניכיים נוספים

 כאמור, החניכיים הם רקמה הקשורה ישירות למצב השיניים ועל כן כמעט כל ניתוח שיניים יכלול התערבות של החניכיים. כאלה הם ניתוחים לצרכים שיקומיים כמו ניתוחי הארכת כותרת ומילוי והגבהת רכסים, ניתוחים פלסטיים פריודונטליים, קיטוע, עקירה או הפרדה של שורשים הנובעים מאבדן תמיכת עצם וחניכיים או אף כריתה של גידולים ממאירים המופיעים על החניכיים.

טיפול לאחר ניתוחים פריודונטליים

 במקרים רבים יחליט הרופא המטפל לתת טיפול אנטיביוטי לאחר ניתוח חניכיים ובעיקר לאחר ניתוח שחזור עצם. משך הטיפול הוא חמישה עד עשרה ימים ומטרתו למנוע זיהום של הרקמות שנחשפו במהלך הניתוח, זיהום של תחליף העצם או הממברנה.

אנשים הנמצאים בסיכון גבוה (בעיות לב, מדוכאי חיסון וכדומה) יקבלו טיפול אנטיביוטי מוקדם אשר יתחיל כמה ימים לפני הניתוח.

תחזוקה פריודונטלית

 הטיפול באדם הסובל ממחלה פריודונטלית אינו מסתיים עם ריפויה. תחזוקת החניכיים היא הטיפול האמיתי ומונע הישנות של מחלת חניכיים והזדקקות לכל סוג של ניתוח חניכיים.

תחזוקת החניכיים נקבעת על ידי היגיינה שוטפת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים והשיננית.

 שמירת בריאות החניכיים היא חלק בלתי נפרד משמירת בריאות הגוף. שתהיינה לכם את כל הסיבות להמשיך ולחייך.