טיפול שורש – גורמים

הגורם העיקרי לזיהום ולמחלות בתעלות השורש הוא החיידקים שחודרים אל לשכת המוך בגלל עששת, כיסי חניכיים עמוקים, חבלה, סדקים בשן ועוד. החיידקים גורמים לדלקת בלתי הפיכה במוך השן, דלקת אשר אנטיביוטיקה אינה יכולה לרפא. יש צורך בטיפול שורש.
מחלות עצב השן נגרמות בעיקר בגלל התפתחות של עששת. ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים יכולים למנוע מחלות אלה על ידי סילוק העששת בזמן. במידה ולא ניתן לטפל בעששת בעזרת סתימה רגילה, מבצעים טיפול שורש.
במהלך ביקור אצל רופא השיניים, מאבחנים בעיות במוך השן. הרופא נעזר בבדיקות רנטגן, בדיקות פיזיקליות של הפה והבלוטות ובדיקות נוספות על מנת להבין את חומרת הבעיה ולהחליט על סוג הטיפול.

מהלך הטיפול

בתחילת הטיפול מרדים הרופא את אזור השן הפגועה ולאחר מכן פותח אותה על מנת להגיע אל המוך. במהלך הטיפול מסולקת כל רקמת המוך מהלשכה ומהתעלות ולאחר מכן מתבצע חיטוי יסודי של תעלות השורשים.
שלב זה של חיטוי התעלות הוא קריטי שכן במהלכו מסולקים שאריות החומר האורגני והחיידקים. במידה וחיטוי זה אינו נעשה כהלכה יש חשש לזיהום אשר יגרום לכאבים ובסופו של דבר, לצורך בחידוש טיפול שורש.
בסופו של תהליך החיטוי נאטם חלל המוך בסתימת שורש, איטום תלת ממדי של השן בחומר מלט וחומר מילוי אשר מונע דליפה של זיהומים ונוזלים אל תוך השן. לבסוף, מוסיף הרופא גם סתימה זמנית כדי להגביר את ההגנה על השן ולאחר כמה ימים יחליף אותה בסתימה קבועה.
בדרך כלל, הטיפול הסופי יכלול גם מבנה וכתר אולם לעתים ניתן להשאיר את השן עם סתימה קבועה בלבד.

מקרים נוספים של טיפול שורש

לעתים יש צורך בטיפול שורש גם כשהשן אינה נגועה בדלקת:

  • הרס כותרת השן – במקרה של הרס כותרת השן יש צורך בשחזורה בעזרת מבנה וכתר. מכיוון שאי אפשר לבצע זאת על שן ללא טיפול שורש נעשה טיפול שורש כטיפול מקדים לשחזור השן.
  • תיקון מראה אסטטי – תיקון מראה אסטטי של שן בריאה לחלוטין מצריך השחזה של חומר שן רב, מה שגורם לפגיעה בשן. לכן, במצבים אלה צריך לבצע טיפול שורש מקדים ולהמשיך את השיקום על פי התוכנית.
  • בעיית חניכיים – טיפול במחלות חניכיים רבות מצריך ניתוח שבו כורתים חלק מהשן. במקרים אלה יש צורך לבצע טיפול שורש מקדים.
  • חסר שן נגדית – במקרים בהם חסרה שן נגדית בלסת השנייה, נוצר מצב של בקיעת-יתר של השן הקיימת וצריכים לחתוך מהכותרת שלה על מנת ליצור מקום לכתרים באזור השן הנגדית, דבר המוביל לטיפול שורש בשן הקיימת, עקב ההשחזה והקיצור באורכה וההתקרבות לעצב העובר בתוכה.

אחוזי הצלחה של טיפול שורש

בשנים האחרונות נעשו מחקרים אשר קבעו כי טיפול שורש מצליח באחוזים של 80%-95% והמשמעות של נתונים אלה היא כי רוב טיפולי שורש מצליחים בפעם הראשונה. יחד עם זאת, לא תמיד טיפול השורש מצליח ואפילו שנעשה במיומנות רבה. במקרים כאלה נעשה טיפול שורש מחודש שגם לו אחוזים גבוהים של הצלחה.
לעתים טיפול השורש בעצמו מוצלח אולם סתימת השורש לקויה מסיבות טכניות. במקרים אלה מבצעים חידוש סתימת שורש. במקרים בהם גם החידוש לא מצליח, יש לפתור את הבעיה באמצעות ניתוח הנקרא אפיסקטומי הנעשה באזור סב השורש ואוטם את קצה השורש בסתימה כך שהחיידקים "נקברים" ואינם ממשיכים לחולל את הדלקת.
לאחר טיפול שורש ייתכן כי תחושו כאב באזור הנגוע אך משככי כאבים רגילים לחלוטין יעזרו ויעלימו את הכאב. במקרים קיצוניים של מוגלה ניתן לקחת אנטיביוטיקה.

שיקום השן לאחר טיפול שורש

השלמת הטיפול בשן לאחר ביצוע טיפול שורש כרוכה בביצוע מיבנה וכתר חרסינה על השן. לטיפול השיקומי של השן לאחר טיפול שורש ישנן כמה מטרות חשובות כמו שמירה על חומר השן הקיים, השלמת החומר החסר וסיוע בתפקודי השן. שן משוקמת תתפקד טוב יותר במהלך נגיסה ולעיסה.
מומחה לשיקום הפה מחזיר לשן את חינה הטבעי וצבעה המקורי ודואג כי החיוך על פניכם יישמר תמיד.

טיפול שורש חוזר וחידוש סתימת שורש

למרות מאמצי הרופא לבצע טיפול שורש כהלכה, לא תמיד טיפול השורש מצליח. כאשר טיפול שורש נכשל, יש צורך לבצע חידוש טיפול שורש – כלומר, טיפול שורש מחודש שמבוצע באותה השן. ישנם מקרים שבהם טיפול השורש עצמו תקין אך סתימת השורש לקויה מסיבות טכניות שונות. במקרה כזה מבצעים חידוש סתימת שורש. במקרים שבהם חידוש טיפול השורש לא מצליח או במקרים שבהם אי אפשר לבצע חידוש טיפול שורש, אפשר לפתור את הבעיה באמצעות הכירורגיה האנדודונטית. מדובר בניתוחים שעושים באזור סב השורש, הדורשים חשיפה כירורגית של האזור כדי להגיע אל מוקד הבעיה. ניתוחים אלה מבוצעים בהרדמה מקומית על ידי רופא השיניים, שכורת את הרקמה החולה ואוטם את קצה השורש בסתימה. כך, למעשה, החיידקים שבתוך השן "נקברים" ואינם ממשיכים לחולל את הדלקת.

האם אפשר להלבין את השיניים לאחר טיפול שורש ?

בדרך כלל כן. במיוחד הדבר חשוב כאשר מדובר בשיניים קדמיות שעברו טיפול שורש. הכתמת השיניים הקדמיות היא בעיה קוסמטית הדורשת התערבות רפואית לתיקון המצב. כאשר אחרי טיפול השורש בשיניים הקדמיות מתקין הרופא מבנה וכתר, בעיית הצבע נפתרת שכן לכתר צבע אחיד ומלאכותי. בעיית הצבע באה לידי ביטוי כאשר לאחר טיפול השורש לא מבוצע כתר, והשן שעברה טיפול שורש משנה את צבעה ככל שחולף הזמן. כדי להחזיר לשן את צבעה המקורי, אפשר לבצע הלבנה.

שיקום השן אחרי טיפול שורש

לטיפול השיקומי של השן אחרי טיפול שורש ישנן כמה מטרות חשובות:

  1. הראשונה היא שמירה על חומר השן הקיים והשלמת חומר השן החסר.
  2. המטרה השנייה היא סיוע בתפקודי השן – שן משוקמת תפעל טוב יותר במהלך נגיסה ולעיסה.
  3. המטרה השלישית היא אסתטית – שיניים לאחר טיפול שורש משנות את צבען לגוון אפרפר-חום, ופעולת השיקום יכולה להחזיר לשן את הגוון המקורי שלה.