סמכים חיצוניים

את כל הטיפולים האורתודונטים אפשר לבצע בעזרת סמכים (ברקטים) המודבקים על השיניים בצדן החיצוני. קיימים סמכים ממתכת (בצבע אלומיניום) סמכים מחרסינה. על הסמכים מחברים קשת ממתכת. הקשתות מחוברות לסמכים בעזרת גומיות קטנות או חוטי מתכת.

אינוויזליין (Invisalign)

אמצעי יישור בשיטה זו הוא פלטות דקות ושקופות. כל סדרה של פלטות מיישרת את השיניים בשלב אחד, כאשר יש צורך להחליף פלטה אחת לשבועיים. הפלטות דקות מאוד ונוחות יחסית, הן אינן נראות כלפי חוץ וכמעט שאינן מורגשות בפה. הן גם אינן פוגעות בדיבור ובשאר תפקודי הפה. את הפלטות יש להרכיב בפה במשך 22-23 שעות ביממה. כאשר הפלטות בפה, אסור לאכול ולשתות משקאות ומאכלים המכילים צבעי מאכל. היתרון בשיטה זו הוא בכך שהמכשור האורתודונטי אינו נראה לעין וקל לשמור על ניקיון הפה. החיסרון הוא הצורך במשמעת עצמית ועלותו הגבוהה של הטיפול ביחס לשיטה המקובלת. כמו כן, שיטה זו אינה מתאימה לפתרון כל בעיה אורתודונטית.

סמכים פנימיים

בשיטת טיפול זו נעשה שימוש בסמכים אשר מודבקים על צדן הפנימי של השיניים. צורת ההדבקה על השיניים מיוחדת וגם הסמכים ייחודיים למטרה זו. בשיטה זו אפשר לבצע את כל הפעולות בדומה לסמכים חיצוניים, והיתרון הוא בכך שהמכשור האורתודונטי אינו גלוי לעין. אבל מבכל שיטה אחרת, מכיוון שקשה לראות את הסמכים. בשיטה זו גם קשה יותר להתרגל לסמכים והדיבור עלול להיות משובש מעט לתקופה קצרה. נוסף על כך, כדאי לדעת שהטיפול הזה יקר יותר מהטיפול בשיטת הסמכים החיצוניים.