שיניים נופלות בחלום - הקשר בין חלומות על שיניים למצוקה דנטלית או נפשית
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
ראשי  /  פירוש חלומות על שיניים – למה כל כך הרבה אנשים חולמים שנופלות להם השיניים?

פירוש חלומות על שיניים – למה כל כך הרבה אנשים חולמים שנופלות להם השיניים?

האם חלומות על שיניים שנופלות נובעים מסיבות פסיכולוגיות או דנטליות?

חלום שבו השיניים נופלות, נשברות או נרקבות הוא בין החלומות השכיחים ביותר בעולם כאשר 39% מכלל האוכלוסייה דיווחו על חלומות על שיניים במחקר שנערך ב-2012. זהו מסוג החלומות שאיננו קשור ישירות למציאות הערה שלנו בגלל שלמרות שרבים מאיתנו חולמים על מצבים מציאותיים בדרך כלל, נפילת שיניים היא לא אירוע מציאותי שכיח. לכן, קשה לדעת למה אנשים חווים חלומות על שיניים אבל מחקר אחד יצא לבדוק את הנושא.

עורכי המחקר מציעים שתי הנחות פוטנציאליות – האחת, שחלומות על שיניים קשורים בבעיות דנטליות אמיתיות כמו חריקת שיניים בשינה; והשנייה, שחלומות על שיניים הם מטפורה לגורמים פסיכולוגיים של מצוקה.

ההנחה הראשונה מתבססת על הרעיון שחלומות על שיניים נובעים מחריקת שיניים ושהתחושה של השיניים המתחככות זו בזו משתלבת בתוך החלום. הנחה זו תואמת מחקרים אחרים שמהם עלה כי גירויים חושיים שונים יכולים להשתלב בחלומות. היא גם תואמת מחקר מקביל שהראה כי אנשים שחולמים על שיניים גם נוטים לחלום על מצבים חושיים-נפשיים אחרים כמו נפילה או תעופה, והסיק שאנשים אלה חווים ריגושים חושיים נפשיים במהלך השינה שלהם.

המחקר הנוכחי עוצב כדי לבחון את הקשר שבין חלומות על שיניים ומצבים דנטליים, חלומות בנושאים אחרים, הפרעות כלליות בשינה וגורמים של מצוקה פסיכולוגית. 210 נחקרים מילאו שאלונים מקוונים שהעריכו את נושאי החלומות שלהם ב-14 קטגוריות שונות, וביניהם גם ריגושים חושיים-נפשיים שכוללים נפילה ונפילת שיניים, בין היתר. המשתתפים גם השלימו שאלון שמעריך סימפטומים פסיכולוגיים רבים וביניהם לחץ, דכאון ועוד. לבסוף, הנחקרים התבקשו לדווח אם הם חורקים שיניים במהלך הלילה או אם הם חווים מצבים דנטליים מציקים כלשהם בבוקר. איכות השינה נבדקה אף היא באמצעות שאלון סטנדרטי.

עורכי המחקר גילו שהחלומות על שיניים חפפו לחוויה של מצוקה דנטלית כלשהי בשעות הערות, אבל לא לדיווחים על חריקת שיניים בלילה. חריקת השיניים לא קושרה לאף אחד מהמדדים, כולל הפרעות שינה, חלומות טיפוסיים או מצוקה פסיכולוגית. חלומות טיפוסיים אחרים לא נמצאו חופפים למצוקה דנטלית ממשית וקשר זה נמצא רק בנוגע לחלומות על שיניים. יתרה מזאת, חלומות על שיניים לא קושרו עם מצוקה פסיכולוגית או הפרעות שינה.

באופן כללי, המחקר מוכיח שחלומות על שיניים קשורים באופן משמעותי למצוקה דנטלית כלשהי ושהקשר הוא די ספציפי, כלומר שלא נמצאו קשרים עם הפרעות שינה כלליות או מצוקה פסיכולוגית; ושמצוקות דנטליות לא חפפו לנושאים אחרים של חלומות.

עם זאת, קשה לקבוע את הסיבתיות. ייתכן שחלומות על שיניים גורמים לחריקת שיניים שבתורם מקושרים למצוקה דנטלית בשעות הערות. מחקרי מעבדה נוספים עשויים לסייע להעריך את אמיתות ההנחה הזאת.

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

  • מומחי רפואת השיניים המובילים
  • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
  • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
  • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
החזירו לעצמכם את החיוך!