חלום על שיניים נופלות- חלום על שן שנפלה ומשמעו | פרופ מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
ראשי  /  פירוש חלומות על שיניים – למה יש לאנשים חלום על שיניים נופלות?

פירוש חלומות על שיניים – למה יש לאנשים חלום על שיניים נופלות?

חלום על שיניים נופלות- אישה עם חלום על שיניים נופלות

האם חלומות על שיניים שנופלות נובעים מסיבות פסיכולוגיות או דנטליות?

חלום על שיניים נופלות, נשברות או נרקבות כמו גם חלום על שן שנפלה הוא בין החלומות השכיחים ביותר בעולם כאשר 39% מכלל האוכלוסייה דיווחו על חלומות על שיניים במחקר שנערך ב-2012. זהו מסוג החלומות שאיננו קשור ישירות למציאות הערה שלנו בגלל שלמרות שרבים מאיתנו חולמים על מצבים מציאותיים בדרך כלל, נפילת שיניים היא לא אירוע מציאותי שכיח. לכן, קשה לדעת למה אנשים חווים חלומות על שיניים אבל מחקר אחד יצא לבדוק את הנושא.

עורכי המחקר מציעים שתי הנחות פוטנציאליות – האחת, כי חלום על שיניים קשור לבעיות דנטליות אמיתיות כמו חריקת שיניים בשינה; והשנייה, היא כי חלום על שיניים נופלות הם מטפורה לגורמים פסיכולוגיים של מצוקה.

הנחות המחקר על שיניים נופלות בחלום

ההנחה הראשונה מתבססת על הרעיון לפיו חלום על שיניים נובע מחריקת שיניים ושהתחושה של השיניים המתחככות זו בזו משתלבת בתוך החלום. הנחה זו תואמת מחקרים אחרים שמהם עלה כי גירויים חושיים שונים יכולים להשתלב בחלומות. היא גם תואמת מחקר מקביל שהראה כי אנשים שחולמים על שיניים בחלום, נוטים לחלום על מצבים חושיים-נפשיים אחרים כמו נפילה או תעופה, והסיק שאנשים אלה חווים ריגושים חושיים נפשיים במהלך השינה שלהם.

המחקר הנוכחי עוצב כדי לבחון את הקשר שבין חלום על שיניים ומצבים דנטליים, חלומות בנושאים אחרים, הפרעות כלליות בשינה וגורמים של מצוקה פסיכולוגית. 210 נחקרים מילאו שאלונים מקוונים שהעריכו את נושאי החלומות שלהם ב-14 קטגוריות שונות, וביניהם גם ריגושים חושיים-נפשיים שכוללים נפילה ונפילת שיניים, בין היתר. המשתתפים גם השלימו שאלון שמעריך סימפטומים פסיכולוגיים רבים וביניהם לחץ, דיכאון ועוד. לבסוף, הנחקרים התבקשו לדווח אם הם חורקים שיניים במהלך הלילה או אם הם חווים מצבים דנטליים מציקים כלשהם בבוקר. איכות השינה נבדקה אף היא באמצעות שאלון סטנדרטי.

ממצאי המחקר

עורכי המחקר גילו שהחלומות על שיניים חפפו לחוויה של מצוקה דנטלית כלשהי בשעות הערות, אבל לא לדיווחים על חריקת שיניים בלילה. חריקת השיניים לא קושרה לאף אחד מהמדדים, כולל הפרעות שינה, חלומות טיפוסיים או מצוקה פסיכולוגית. חלומות טיפוסיים אחרים לא נמצאו חופפים למצוקה דנטלית ממשית וקשר זה נמצא רק בנוגע לחלומות על שיניים. יתרה מזאת, חלומות על שיניים לא קושרו עם מצוקה פסיכולוגית או הפרעות שינה.

סיכום

באופן כללי, המחקר מוכיח שחלומות על שיניים קשורים באופן משמעותי למצוקה דנטלית כלשהי ושהקשר הוא די ספציפי, כלומר שלא נמצאו קשרים עם הפרעות שינה כלליות או מצוקה פסיכולוגית; ושמצוקות דנטליות לא חפפו לנושאים אחרים של חלומות.

עם זאת, קשה לקבוע את הסיבתיות. ייתכן שחלומות על שיניים גורמים לחריקת שיניים שבתורם מקושרים למצוקה דנטלית בשעות הערות. מחקרי מעבדה נוספים עשויים לסייע להעריך את אמיתות ההנחה הזאת.

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

  • מומחי רפואת השיניים המובילים
  • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
  • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
  • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
החזירו לעצמכם את החיוך!