עששת: מהי? כיצד מאבחנים חור בשן? | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מהי עששת וכיצד נגרמת בפה? מהו הטיפול הנכון?

  מהי עששת וכיצד נגרמת בפה? מהו הטיפול הנכון?

  עששת מהי?

  עששת היא המונח הרפואי לריקבון או לחורים בשיניים. העששת נגרמת על ידי סוגים מסוימים של חיידקים שמייצרים חומצה שהורסת את האמייל של השן ואת שכבת הדנטין שמתחתיה.

  בפה האנושי יש סוגים רבים ושונים של חיידקים. הם מצטברים על השיניים בשכבה דביקה שנקראת פלאק. הפלאק כולל גם רוק, שאריות של מזון וחומרים טבעיים אחרים. הפלאק נוצר בקלות בכמה מקומות בפה: בסדקים, בחריצים בשיניים האחוריות, בין השיניים, סביב סתימות או כתרים בשיניים ובסמוך לקו החניכיים.

  חלק מחיידקי הפלאק הופכים את הסוכר והפחמימות (עמילנים) במזונות שאנחנו אוכלים – לחומצה. החומצה מפזרת מינרלים באמייל הקשה שמכסה את כתר השן (חלק השן הנראה לעין). האמייל נשחק או מפתח חור בשן. בתחילה החור קטן מדי מכדי שאפשר יהיה לראותו, אבל הוא הולך ומתרחב יותר ויותר עם הזמן.

  החומצה יכולה גם לחלחל דרך נקבוביות האמייל של השן. כך מתחיל הריקבון בשכבת הדנטין הרכה יותר, החלק העיקרי של השן. כאשר הדנטין מתפרק, האמייל שמעליו יכול להתמוטט וליצור חור בשן. אם לא מטפלים בחור, החיידקים יחדרו לתוך שכבת השן הפנימית שמכילה עיסה רכה וסיבי עצב רגישים.

  שורשי השיניים שנחשפו על ידי נסיגת החניכיים יכולים גם הם לפתח ריקבון. השכבה החיצונית של השורש אינה עבה כמו האמייל וחומצות מחיידקי פלאק יכולות לפורר אותה בקלות.

  תסמינים לעששת

  לעששת מוקדמת ייתכן שלא יהיו כלל תסמינים. מאוחר יותר, כאשר הריקבון התפשט דרך האמייל, השיניים עלולות להיות רגישות למזונות או למשקאות מתוקים, חמים או קרים.

  העששת גורמת להפרעה בדיבור ובלעיסה, לכאב ולחוסר הנוחות. בנוסף היא פוגעת באסתטיקה של הפנים, ובעיקר של החיוך.

  העששת היא מחלה נפוצה ביותר. מחלה זו היא אחת הסיבות העיקריות לאובדן של שיניים (ולצורך בהשתלות שיניים) והיא מחייבת טיפול מקצועי של רופא השיניים. אם בעבר המחלה נחשבה כמחלה כרונית שלא ניתן לרפא, היום לרפואה המתקדמת יש דרכים להפוך את הקערה על פיה ואף למנוע את העששת.

  לכל המידע על השתלות שיניים >>>

  אבחון

  רופא השיניים יחפש אחר עששת בכל ביקור שלכם במרפאת השיניים. בין אם מדובר בביקור שיגרתי, או כתוצאה מכאב. רופא השיניים יחפש חורים בשיניים ונזקים אחרים באמצעות כלי מיוחד שנקרא Explorer. הבעיה היא שלעיתים קרובות הכלי לא יזהה חורים שנמצאים בראשית דרכם. לפעמים, ה-Explorer יכול לגרום לנקב באמייל. מה שעלול לאפשר לחיידקים שגורמים לחורים בשיניים, להתפשט לשיניים הבריאות.

  לאחרונה פותחו כלים חדשים יותר לזיהוי העששת. מכשירים אלה שימושיים במצבים מסוימים, והם לא גורמים להתפשטות של הריקבון. הדרך הנפוצה ביותר לזיהוי העששת היא באמצעות נוזל צבעוני. הרופא מפזר נוזל צבעוני לא רעיל על גבי השיניים של המטופל ולאחר מכן שוטף את הנוזל במים. הנוזל הצבעוני נשטף מהאזורים הבריאים, אבל נדבק לאזורים שבהם יש ריקבון.

  יש רופאי שיניים שמשתמשים גם במכשירים עתירי ידע כגון לייזרים, כדי לזהות עששת. בתנאים רבים מכשירים אלה יכולים לזהות עששת בשלב מוקדם מאוד כך שניתן יהיה לטפל בה ולהכחיד את המחלה לחלוטין.

  לבסוף, ניתן לראות עששת מתקדמת יותר בצילומי רנטגן. צילומים אלה מאפשרים גם לברר את הסיבה לתסמיני הכאב עליהם מתלונן המטופל.

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!