מנקה לשון – למה זה חשוב ואיך מנקים? | פרופ' מיזריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מנקה לשון – למה זה חשוב ואיך מנקים?

  מנקה לשון – למה זה חשוב ואיך מנקים?

  ייתכן שאתם מצחצחים שיניים פעמיים ביום ואולי גם מקפידים על צחצוח לאחר ארוחת הצהריים, אבל עד שלא תלמדו כיצד לנקות את הלשון שלכם, לא תוכלו להיפטר מבעיות שגורמות גם לריח רע מהפה.

  מנקה לשון – למה זה חשוב ואיך מנקים?

  באמצעות לשון נקיה תוכלו לשפר את רעננות הפה. מיליוני חיידקים מצטברים על הלשון וצחצוח שיניים בלבד לא מסוגל להסיר אותם. חיידקי לשון יוצרים תרכובות גופרית נדיפות שעלולות לגרום לריח רע מהפה ומהווים פוטנציאל לבעיות בריאות אחרות.
  כלים לניקוי לשון
  יש שלוש אפשרויות לניקוי הלשון. אפשר להשתמש במגרד לשון, להבריש את הלשון עם מברשת השיניים שלכם או להשתמש במברשת שיניים מיוחדת שמיועדת גם לניקוי הלשון.

  מגרדי לשון הם הכלים המסורתיים לניקוי הלשון. מגרדים אלה עשויים מפלסטיק או ממתכת. כל שעליכם לעשות הוא למקם את קצה הכלי על גבי הלשון ולהחליק את המגרד בעדינות קדימה.

  מברשת שיניים יכולה לשמש גם היא לניקוי הלשון. החיסרון העיקרי שלה הוא שהזיפים נועדו לנקות את המשטחים החלקים של השיניים ואילו הלשון היא משטח מחוספס עם סדקים זעירים. המשמעות היא שזיפי מברשת השיניים לא ינקו את הלשון באופן יסודי. ממחקר שפורסם בשנת 2005 ב-Journal of Periodontology עולה שמברשת השיניים הפחיתה בכ-45% את הייצור של תרכובות נדיפות ומגרד השיניים הפחית את הייצור ב-75%.

  מברשת שיניים לניקוי לשון היא האפשרות השלישית לניקוי הלשון. מברשת זו כוללת זיפים שנועדו לניקוי הסדקים בלשון. מחקר שפורסם ב-2008 ב-Journal of Applied Oral Sciences הראה שכלי חדש זה מציע כמעט את אותה אפקטיביות כמו מגרד הלשון המסורתי. אפשר להשתמש גם במברשת שיניים שבצידה השני יש מברשת ללשון.
  ניקוי הלשון במברשת השיניים
  לאחר שצחצחתם היטב את השיניים, התמקדו בלשון.

  הלשון מטפחת התפתחות של חיידקים מחלקיקי מזון שלכודים מתחת לשכבת ליחה דקה. הסירו את ההצטברות של גורמי ריח אלה באמצעות מעט משחת שיניים ונקו בקפידה את חלקה העליון של הלשון. התחילו מהחלק האחורי ועברו קדימה לכיוון הפה. באמצעות לחץ עדין הברישו את המשטח העליון של כל הלשון וסיימו בשטיפה עם מים.
  ניקוי הלשון באמצעות מגרד לשון
  לניקוי יסודי יותר, השתמשו במגרד לשון. זהו כלי שעשוי בדרך כלל מפלסטיק רך וגמיש שמאפשר לקלף בעדינות את השכבה הדקה של הפסולת הרירית שמכסה את הלשון. שטפו את המגרד במים חמימים לאחר כל שפשוף של הלשון.

  אם הלשון מתחילה לכאוב או לדמם, סימן שאתם מפעילים כוח רב מדי על המגרד. עבדו לאט עם לחץ קל בלבד. התרכזו במרכז הלשון שם מצטברים רוב החיידקים שגורמים לריח רע.
  באיזו תדירות לנקות את הלשון?
  בכול פעם שאתם מצחצחים את השיניים ומנקים בחוט דנטלי, סיימו את שגרת טיפוח השיניים שלכם בניקוי הלשון. לכול הפחות נקו את הלשון בבוקר ובערב לפני השינה. אם אתם חשים יובש בפה או טעם רע, נקו את הלשון כדי לתקן את המצב. אפשר להשתמש בשטיפה במי פה לאחר ניקוי הלשון כדי לחסל חיידקים נוספים.

  הקפדה שגרתית על ניקיון השיניים והלשון תעזור לכם לשמור על נשימה נעימה ורעננה.

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!