מהו אבצס דנטלי? | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  מהו אבצס דנטלי?

  מהו אבצס דנטלי?

  אבצס דנטלי

  אבצס דנטלי, או מורסה דנטלית, הוא הצטברות של מוגלה ברקמת החניכיים שמקיפה את השן או בשורש, שנגרמת עקב זיהום חיידקי. מה הם הגורמים לכך? ומה עליכם לעשות אם אתם חושדים שיש לכם אבצס דנטלי? הנה כל התשובות החשובות.

  ראשית הרשו לי לפתוח באמירה חד משמעית: אבצס דנטלי הוא מצב שדורש טיפול מיידי שכן הוא עלול להתפתח ולגרום לזיהום נרחב וקשה יותר, להתפשט למערכות אחרות בגוף ואף לגרום למצב של סכנת חיים. לכן, גם אם רק נדמה לכם שיש אפילו שביב של סיכוי שהתפתחה בפיכם מורסה דנטלית, עדיף שתגיעו לבדיקה אצל רופא השיניים ותטעו, מאשר שתדחו את הפגישה עד שהמצב יתדרדר ויחמיר.

  הגורמים להתפתחותו של אבצס דנטלי

  ישנם כמה גורמים להתפתחותו של אבצס דנטלי וביניהם בקיעה לא טובה של שן בינה, ביצוע לא איכותי של כתר, הנחה לא טובה של ברזלים או תזוזה של שיניים. במילים אחרות, אבצס עלול להיגרם מחיכוכים ומתזוזות באזור החניכיים המקיפות את השן.

  על אף הנאמר, חשוב לציין שדווקא הזנחה היא הגורם המרכזי להתפתחותו של אבצס. למה הכוונה? ובכן, באופן כללי הכוונה היא לניקיון יומיומי לקוי או חסר צחצוח לא טוב, אי שימוש בקיסמים או בחוט דנטלי לשמירה על היגיינת הפה, הימנעות משימוש במי פה והזנחה של ביקורים קבועים אצל שיננית. כל אלה מסתכמים בהצטברות של שיירי מזון בפה ובעקבותיהם, הצטברות של חיידקים שעם הזמן יוצרים זיהום חיידקי חמור.

  הסימפטומים

  הכאב שמלווה אבצס הוא חזק והולם, יש רגישות לחום ולקור בשן הנגועה והיא כואבת מאוד, לעיתים האבצס מתפקע ומפזר בפה נוזל מר שממנו נודף ריח רע (זה אולי יקל על הכאב אבל לא פותר את הבעיה רק טיפול מתאים יביא לסיומו של הזיהום) ובמצבים מתקדמים תיתכן נפיחות באזור הפנים והצוואר וכן חום גבוה.

  חשוב להבין שכשציסטה איננה מטופלת בזמן היא עלולה להתפשט ולהגיע לבסיס שורש השן, וזיהום חיידקי בבסיס שורש השן עלול להסתיים באובדן השן. אך לפני שרופאי השיניים מחליטים על עקירתה של שן, אם עדיין לא מאוחר מדי והמצב איננו חמור, ישנם כמה טיפולים אפשריים שאינם כרוכים באובדן השן.

  הטיפול

  הטיפול עצמו תלוי במצב הציסטה ובמצבם של שורש השן והשן עצמה. כל עוד זיהיתם את הבעיה מוקדם והגעתם מייד לטיפול, כל שיידרש מרופא השיניים הוא לייבש את האבצס כשיש להניח שהוא גם ימליץ לכם לקחת משככי כאבים למשך תקופת ההחלמה. במצבים קשים יותר יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי ואף בטיפולים אגרסיביים יותר כמו טיפול שורש או עקירה.

  לצד כל אלה, ידריך אתכם רופא השיניים כיצד לשמור על היגיינת פה טובה כדי שהמצב לא יישנה.

  אנו חוזרים ואומרים – ציסטה שלא תטופל ולא תיעצר תמשיך לגדול, לצמוח ולהתפשט עד שתפגע גם בשורשיהן של שיניים סמוכות. במצבי קיצון, ציסטות עלולות להתפשט גם לחלקים אחרים בגוף, בעיקר לראש ולצוואר, ואז הזיהום כבר הופך לסכנת חיים ממשית.

  לכן, גם אם הכאב הוא קל בלבד ובמיוחד אם אתם אומרים לעצמכם שזה ודאי שום דבר, או אם התרוץ הוא שאין לכם זמן, חשק או רצון להגיע למרפאת השיניים, אני מבקש מכם לפעול בדיוק הפוך. אל תזניחו חשד לאבצס ותוכלו להציל גם שיניים שכנות וגם, במקרים קיצוניים, את גופכם ואף את חייכם.

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!