מה הם שתלים דנטליים? | פרופ' איתן מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
ראשי  /  השימוש בשתלים דנטליים

השימוש בשתלים דנטליים

השתלים הדנטליים מהווים פתרון שיקומי מעולה במקרים של חוסר שיניים חלקי. יתרונם הגדול הוא בכך שניתן להשתילם בין השיניים הטבעיות מבלי לפגוע בהן. בדרך כלל, כשיש צורך בשחזור קבוע כמו גשר, יש צורך לשייף ולהשחיז את השיניים הטבעיות ובכך לגרוע מחומר השן הטבעי ואולי להזדקק לטיפול שורש עתידי. לא כך המצב במקרה של שתלים דנטליים.
גם במצבים בהם יש צורך בשחזורים נשלפים כמו תותבות, לשתלים הדנטליים תפקיד חשוב אשר משפר את איכות החיים של המטופל ואת אחיזת התותבות. מתרפאים רבים נתקלים בקשיים תפקודיים עם תותבות נשלפות, בעיקר כאשר מדובר על הלסת התחתונה שצורתה פרסה, ואינה מאפשרת יצירת ואקום אשר מחזיק את התותבות במקומן. בנוסף, שינויים המתחוללים בעקבות ספיגת עצם מואצת לאחר עקירת שיניים מביאים להפחתה נוספת באחיזת התותבות.
שניים עד ארבעה שתלים המותקנים בלסת משפרים לבלי הכר את אחיזת התותבות הנשלפות, זאת בעזרת מחברים מיוחדים בין השתלים לתותבת. בכל מקרה, למטופל נשמרת הזכות להוציא את השחזור הנשלף כרצונו אך במקביל – בטחונו האישי ואיכות חייו משתפרים פלאים בזכות שתלים דנטליים.

מהם הסיכונים בטיפול עם שתלים דנטליים?

על מנת שהטיפול בעזרת שתלים יצליח, על הרופא המומחה להתחשב בכמה גורמים כגון בדיקת כמות עצם מספיקה על מנת שהשתלים ייקלטו בהצלחה. כמות העצם נמדדת על פי שני ממדים של אורך ורוחב ועל פיהם נקבע גודל וקוטר השתל שיוחדר לעצם הלסת.
בנוסף לכך, ישנם סיכויי פגיעה באזורים מסוימים והכוונה היא בעיקר לסינוסים המקסילריים שהם חללים בגולגולת מעל לשורשי השיניים האחוריות העליונות. אם במהלך ההשתלה חודרים לחללים אלה, הדבר יכול לגרום לדלקת הנקראת סינוסיטיס אשר עוברת בעזרת טיפול אנטיביוטי.

בלסת התחתונה מדובר על עצם המנדיבולרי העובר מתחת לשיניים האחוריות ואחראי, בין היתר, להעברת התחושות מאזורי הסנטר, הלסת והשפה התחתונה. במקרה של פגיעה בעצב במהלך ההשתלה, יש סיכוי לאבדן תחושה זמני ובמקרים קשים יותר, אבדן תחושה קבוע.
על מנת לאיין את הסיכונים הללו על המומחה לשיקום הפה להפנות את המטופל לביצוע צילום פנורמי ובמידת הצורך, גם צילום C.T הנקרא טמוגרפיה ממוחשבת ומאפשר הסתכלות תלת מימדית על עצם הלסת.

תהליך השתלות שיניים והשיקום על גבי שתלים
תהליך ההשתלה והשיקום על גבי שתלים מתחלק לשלושה חלקים:
השתל מוחדר לעצם הלסת בתהליך כירורגי
מבנה המוברג אל תוך השתל ויוצא אל מעבר לגובה החניכיים
שחזור- שן אחת או יותר – אשר מותקן על גבי המבנה.
לאחר החלק הראשון הכולל את הפעולה הכירורגית להחדרת השתל, יש להמתין שלושה חודשים במקרה של הלסת התחתונה ושישה חודשים במקרה של הלסת העליונה. זמן המתנה זה חשוב מפני שהוא מאפשר לעצם הלסת לקלוט, להיבנות ולהתהדק סביב השתל בתהליך הנקרא: אוסאואינטגרציה.

בתהליך של השתלות שיניים תאי העצם בונים עצם חדשה סביב השתל, מה שהופך את השתל לחלק בלתי נפרד מעצם הלסת ומקבע אותו בחוזקה רבה לעצם. דבר זה מאפשר לחבר לשתלים את הכתרים בתהליך הנקרא שיקום הפה. ההחלמה מניתוח השתלות שיניים הינה בד"כ מהירה וללא תופעות לוואי מיוחדות. יתכנו מעט כאבים שניתן לדכא בקלות בעזרת כדורים ומעט נפיחות שכעבור יומיים-שלושה הולכת ופוחתת.

בסיום התקופה, השתל מתכסה על ידי החניכיים ואינו נראה בחלל הפה. רגע לפני השלב השני, חושפים את השתל בתהליך כירורגי קצר וכעת ניתן לחבר עליו את המבנה ולהתחיל לתכנן את השחזור קבוע.
מגמות וכיוונים חדשים בתחום השתלים הדנטליים.

מהי השתלה מיידית?

השתלה מיידית היא תהליך שבו מייד לאחר עקירה מוחדר שתל אל המכתשית שנוצרה במקום העקירה. באמצעות פעולה זו נחסכת פעולה כירוגית ונמנע התהליך של ספיגת עצם מואצת. יחד עם זאת, לא בכל עקירה ניתן לעבור את התהליך הזה ולעתים יש להמתין שאיזור העקירה יתרפא ורק אז לעבור השתלה רגילה. בכל מקרה, השתלה מיידית המבוצעת במקצועיות ובמומחיות טובה כמו השתלה רגילה ואף יותר.

מהי העמסה מיידית של שתלים?

העמסה מיידית של שתלים היא שיטה המבטלת את הצורך בזמן המתנה של שלושה עד שישה חודשים. על פי שיטת העמסה מיידת של שתלים, מרכיבים שחזור על גבי שתל אחד או יותר מייד או ממש בסמוך למועד ההשתלה, מבלי להמתין.
שיטה זו מבוצעת בהצלחה גדולה בייחוד בלסת התחתונה וכאשר מדובר לפחות בארבעה שתלים שנועדו לתמוך בתותבת שלמה. השתלים מחוברים ביניהם על יד פס מתכתי, בר נמוך שבולט מעל לחניכיים ואליו מחוברת התותבת שהוכנה מבעוד מועד.
בשנים האחרונות שיטת העמסה מיידית על גבי שתלים מבוצעת גם במקרה של שתל בודד התומך בכתר או מספר שתלים התומכיםבתותבת שלמה בלסת העליונה. יחד עם זאת, אופציה טיפולית זו אפשרית רק בתנאי שמתקיימים כמה תנאים קליניים מוגדרים ובכל מקרה, על המומחה לשיקום הפה לשקול אותה בכובד ראש ובזהירות.

יתרונות השיטה ברורים:

חיסכון ההליך הכירורגי בו נחשפים השתלים
קיצור משך הטיפול הכולל.
אין צורך בתותבות נשלפות מפני שהשחזור הקבוע מותקן ומורכב בסמוך או מיד לאחר ההשתלה.
יתרונות אלה ועוד משפרים את הנכונות של המתרפא לעבור טיפול הכולל שתלים דנטליים אולם את הפסיקה האחרונה חייב לעשות מומחה לשיקום הפה ולאחר שקלול כל הפרמטרים הרפואיים.

לקריאה נוספת בנושא העמסה מיידית של שתלים

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

  • מומחי רפואת השיניים המובילים
  • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
  • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
  • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
החזירו לעצמכם את החיוך!