לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
ראשי  /  האם עושים טיפול שורש בשן בינה ?

האם עושים טיפול שורש בשן בינה ?

שיני הבינה הן ארבע השיניים הממוקמות בחלקן האחורי של החניכיים וצומחות בסביבות גיל 20, אחרי שכל שאר השיניים כבר סיימו את צמיחתן. לעומת הגישה שהייתה מקובלת בעבר, ולפיה היו עוקרים שיני בינה באופן אוטומטי פשוט כדי למנוע בעיות, היום רופאי השיניים המומחים מחליטים על עקירה רק על סמך צילום ורק לאחר שהתבצע אבחון מקצועי של מצב שיני הבינה. כאשר נדרש טיפול שורש בשן בינה, ישנם כמה גורמים שיקבעו אם טיפול השורש יהיה אפקטיבי או אם עדיף לעקור את השן.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הוא אחד מטיפולי השיניים הנפוצים ביותר כאשר מטרתו היא אחת: לשמר שיניים פגועות. אמנם כל רופא שיניים יכול לבצע טיפול שורש, אך ישנם רופאי שיניים שהתמחו בתחום ורכשו מיומנות בהתמודדות עם טיפולי שורש מורכבים והם בעלי רישיון מומחה מטעם משרד הבריאות בתחום טיפולי השורש.

הטיפול עצמו מתבצע במערכת תעלות השורש ומטרתו היא לטפל במחלות של עצב השן (מוך השן) וברקמת סב השורש, הרקמה שנמצאת מעבר לקצה השורש.

הגורמים לטיפול שורש

בתוך כל שן יש עצב שנמצא בתעלות השורש. הגורם המרכזי לזיהומים ולמחלות בתעלות השורש הוא החיידקים שמגיעים לעומק השן ועד העצב. החיידקים יכולים למצוא את דרכם אל לשכת המוך בעקבות עששת, או בגלל כיסי חניכיים עמוקים, סדקים בשן וכיוצא באלה. אותם חיידקים גורמים לדלקת במוך השן, אשר איננה ניתנת לריפוי על ידי אנטיביוטיקה. את הדלקת הבלתי הפיכה ניתן לרפא רק באמצעות טיפול שורש.

באופן כללי, כדי למנוע מצבים מסוג זה, מומלץ להגיע לבדיקה שגרתית אצל רופא שיניים מדי חצי שנה שבמהלכה תתבצע תחזוקה השוטפת ויאותרו חורים או מצבים בעיתיים לפני שיהיה צורך בטיפול שורש.

טיפול שורש בשן בינה – כן או לא?

הצורך לאבחן את מצבה של שן הבינה לפני נקיטת פעולה כלשהי, נובע מהמורכבות הביולוגית שלה וממיקומה הבעייתי. לכן, כאשר אכן נדרש טיפול שורש בשן, יש לשקול היטב את סיכויי ההצלחה ואת היכולת לבצע את הפעולה.

בין הסיבות שיקשו על ביצוע טיפול שורש בשן בינה:

 • הגישה לאזור לא נוחה בעליל ומקשה מאוד על ביצוע הפעולות. הקושי בגישה עלול שלא לאפשר לרופא להגיע לתוצאה מושלמת.
 • מורפולוגיה בעייתית – פעמים רבות שורשי שיני הבינה בעיתיים ועקומים ולא מאפשרים טיפול אפקטיבי.
 • כאשר השן כבר איננה תפקודית עקב הדלקת.

בין הסיבות שיגרמו לרופא השיניים להעדיף טיפול שורש:

 • אם השן גלויה ולא כלואה.
 • אם השן עדיין במצב תפקודי תקין.
 • אם המיקום והמנח של השן מאפשרים למטופל לנקות ולתחזק את השן באופן יומיומי.
 • אם קיימת שן בינה בלסת הנגדית שמאפשרת תפקוד לעיסה יעילה.

לפיכך, התשובה לשאלה שבכותרת היא שניתן להמליץ על טיפול שורש או על עקירה רק לאחר ביצוע אבחון מקצועי ומיומן. לכן, מומלץ לבחור היטב את רופא השיניים ולוודא שהוא מיומן ומנוסה בטיפול בשן הבינה בצורה הטובה ביותר.

למידע נוסף אודות טיפול שורש

 

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

 • מומחי רפואת השיניים המובילים
 • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
 • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
 • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
החזירו לעצמכם את החיוך!