דלקת חניכיים ונפיחות בחניכיים - טיפול ומניעה | פרופ' מיזיריצקי
לקביעת תור
לייעוץ
עוד היום
להתייעצות
בוואטסאפ
כפתור ווטסאפ
כפתור ווטסאפ
מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  ראשי  /  דלקת חניכיים

  דלקת חניכיים

  דלקת חניכיים או בשמה המקצועי פריודונטיטיס פוגעת ברקמת החניכיים, בתמיכת העצם של השיניים בלסת, תוך היווצרותם של כיסים עמוקים וספיגת עצם. דלקת חניכיים היא מצב מתקדם של מחלת חניכיים ונגרמת עקב הזנחה מתמשכת של השיניים.

  דע את עצמך – האם אתם סובלים ממחלת חניכיים?
  קראו את הרשימה שבהמשך, ואם אתם חושדים שאתם סובלים מאחת המחלות, גשו לרופא השיניים שלכם מייד וללא דיחוי!
  לקבלת טיפול בדלקת חניכיים פנו אלינו עוד היום

  מקובל לסווג מחלות חניכיים על בסיס היקפן: מקומית או מפושטת ועל בסיס חומרת המחלה, כלומר, מידת הפגיעה בתמיכת השן בלסת, עומק כיסים ואובדן עצם.
  מחלה פריודונטלית אגרסיבית – מחלה זיהומית הגורמת דלקת ברקמות התומכות של השן ומביאה לאבדן מתקדם של אחיזת השן בעצם. היא מאופיינת ביצירת כיסים או בנסיגת חניכיים. זוהי מחלת החניכיים השכיחה ביותר ויכולה להופיע בכל גיל.
  מחלה פריודונטלית מפושטת – צורה ייחודית של מחלה פריודונטלית המאופיינת על ידי ממצאים קליניים ומעבדתיים ייחודיים. הביטוי של המחלה הוא אבדן אחיזה ועצם מהירים וכמו כן נטיה תורשתית. שלא כמו במחלות חניכיים אחרות, במקרה זה רובד החיידקים אינו הסיבה העיקרית למחלה אלא תורשה לקויה ותפקוד לקוי של המערכת החיסונית. המחלה מופיעה בשתי צורות עיקריות: מפושטת ומקומית. הצורה המפושטת מאופיינת באבדן תמיכה של השיניים בכל איזור הפה, התפרצות פתאומית והרס מתקדם. הצורה המקומית מתמקדת בשיניים החותכות והטוחנות ולא פוגעת ביותר משתי שיניים שאינן טוחנות או חותכות. יכולה להופיע עוד בגיל ההתבגרות ומאופיינת בפעילות מוגברת של המערכת החיסונית.
  מחלה פריודונטלית כיבית- נמקית – זוהי מחלה זיהומית המאופיינת בנמק של רקמת החניכיים והסיבים המקשרים בין שורש השן לבין העצם העוטפת את השן. המחלה מתבטאת בדימום רב, ריח רע מהפה ובטעם מתכתי. לעתים מופיעות גם נפיחות ורגישות של בלוטות הלימפה האזוריות. המחלה הספציפית הזאת מתפרצת אצל אנשים חולי איידס, סוכרת, תת תזונה ומחלות הפוגעות במערכת החיסונית. גם עישון כבד, מתח נפשי וטראומה יכולים לגרום להתפרצותה.
  מחלה פריודונטלית חוזרת – אחת המחלות שהוזכרו לעיל אשר נפסקו אך חזרו בשלב מאוחר יותר.
  מחלה פריודונטלית שאינה מגיבה לטיפול – אחת המחלות הפריודונטליות שזוכות לטיפול אך אינן נעצרות.

  דלקת חניכיים מטופלת על ידי פריודנט שהוא רופא שיניים המומחה למחלות חניכיים ולטיפול בהן בעזרת שתלים דנטלים, ניתוח כירורגי והמשך תחזוקה פריודונטלית.

  דלקת חניכיים - חניכיים נפוחות

  נפיחות בחניכיים

  דלקת חניכיים נגרמת עקב רעלנים המופרשים על ידי רובד חיידקים הנצמד לשן ומכונה פלאק. החיידקים עוברים מהרקמה הדקה של החניכיים אל הרקמה הקשה של עצם השן וממוטטים את התמיכה עד לאבדן השיניים.

  שכיחות דלקת חניכיים

  במקומות רבים בעולם נערכים סקרים לגבי שכיחות דלקת חניכיים. במחקר שנעשה לאחרונה בארצות הברית נמצא כי 40%-60% מגילאי 14-17 סובלים מדלקת חניכיים. המצב אצל המבוגרים היה חמור הרבה יותר.

  יש להניח כי בישראל המצב אף חמור יותר, זאת עקב חוסר מודעות לתחום ההגיינה האוראלית ומיגורן של מחלות חניכיים. כך או כך, יש לציין כי מחלת חניכיים מוזנחת ולא מורגשת תתפתח לכדי דלקת כרונית וכואבת.

  דלקת חניכיים – טיפול

  מצב של דלקת חניכיים מחייב טיפול על ידי מומחה. הטיפול הראשוני יכלול טיפול במצבי חירום כמו כאבים, נפיחות, בעיות אסתטיות דחופות וחוסר יכולות תפקודיות. לאחר מכן יקבל המטופל הדרכה מרופא השיניים או השיננית בכל מה שקשור להיגיינת הפה, הסרת אבנית או ניקוי עמוק, כל זאת על מנת להביא להיצמדות מחודשת של החניכיים לשיניים והוצאת רובד החיידקים.
  לאחר כמה חודשים שב המטופל להערכה מחדש ובה קובעים כיצד ממשיכים עם הטיפול הפריודונטלי ובאילו אמצעים. ניתן להחליט על תוכנית טיפול משקמת כוללת רק לאחר שמצב החניכיים משתפר ואינו דלקתי ונפוח.

  אנו עדים ליותר דלקת חניכיים בהריון כתוצאה משינויים הורמונלים. בזמן ההריון משתחררים בגוף האשה הורמונים הגורמים בין היתר, תגובה דלקתית מוגזמת של החניכיים לחומרים הנמצאים ברובד הדנטאלי. דלקת החניכיים נגרמת לעיתים מירידה בהקפדה על הגיינה אורלית בזמן ההריון. זאת לעיתים כתוצאה מרגישות, בחילות, הקאות ואף אכילה לעיתים תכופות בין הארוחות. נוסף על זאת, בזמן ההריון מתחוללים שינויים במערכת החיסונית ובמערכת הדם עם עלייה יחסית של חיידקים אנארוביים. שינויים אלה גורמים לתסמינים בצורת נפיחות, אדמומיות ודימום בחניכיים המקיפות את השיניים.
  למידע נוסף, קביעת תור ושאלות נוספות צרו עמנו קשר

  מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם בהקדם

   • מומחי רפואת השיניים המובילים
   • הציוד המקיף והמתקדם בישראל
   • 25 שנות נסיון בהשתלת שיניים
   • תכנית טיפולים בהתאמה אישית
   החזירו לעצמכם את החיוך!