מדוע צריך ללכת אל שיננית?

 97% אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מבעיית חניכיים כזו או אחרת. הסיבות לכך מגוונות ונוגעות בכל תחומי החיים לרבות תורשה, תנאים סביבתיים ומתח נפשי. אולם, הסיבה העיקרית להתפתחות מחלת חניכיים היא הזנחה מתמשכת של השיניים והפה.
היגיינת הפה היא תחום שלם שלא מסתכם אך ורק בצחצוח שיניים אלא כולל עוד מספר פעולות הבאות לוודא כי כיסי החניכיים נקיים מרעלנים ושרובד החיידקים אינו חודר לרקמות החניכיים, בדרכו אל העצם שתומכת את השן. טיפול שיננית נכלל בפעולות החובה האלו.

סימפטומים

החניכיים הם הרקמה הרכה מעל השיניים והן אלה המכסות על עצמות הלסת התומכות את השיניים. במקרה של מחלת חניכיים, מפריש רובד החיידקים רעלנים החודרים דרך הרקמה אל העצם העוטפת את שורש השן ומאכלים אותה.
התוצאה של פעילות בקטריאלית זו היא נפיחות, דימום בעת צחצוח או לעיסה, רגישות לחום וקור, נסיגת חניכיים ובצקות. אם אחד מהסימפטומים האלה מופיעים, יש לקבוע תור לשיננית או לרופא השיניים להמשך טיפול.

מטרות הטיפול אצל שיננית

שיננית מוסמכת מבצעת מספר פעולות במהלך הטיפול אשר לכל אחת מהן נגזרת מטרה אחרת:

  • ניקוי אבנית – מבוצע תוך שימוש בציוד אולטרה סוני מתקדם או ציוד ידני למטופלים הרגישים לקור.
  • פוליש לניקוי צביעה – ניקוי צביעת קפאין, ניקוטין, תה, יין אדום וכו' ניתן לבצע באופן מושלם בטיפול קצר ומהיר ותוך שימוש במכשיר ייחודי המתיז ג'ט של מים וגרגירי מלח\אלומיניום אוקסיד
  • הקצעת שורשים –  ניקוי עמוק של כיסי החניכיים בהרדמה מקומית, במהלכו מסולקים משקעי אבנית תת חניכיים הספוגים ברעלנים חיידקיים.

לא בכל טיפול צריך וניתן לעשות את כל הפעולות אולם ניקוי אבנית ורובד חיידקים הוא בסיסי כמו גם ניקוי השיניים והברקתן מכתמי צבע.

מהלך הטיפול

טיפול שגרתי אצל שיננית אורך כחצי שעה לערך ומתחיל בתחקיר קצר על הרגלי היגיינת הפה של המטופל. בד בבד, מסבירה השיננית כיצד יש לצחצח את השיניים בצורה נכונה ובאילו אביזרים נוספים כדאי להשתמש. חשוב להדגיש כי שיננית מוסמכת תתאים את הטיפול למצב שיניו של המטופל. למשל, ישנם מטופלים הזקוקים למברשת שיניים רכה ואילו אחרים זקוקים לסיבים קשים יותר.
בהמשך הטיפול, תגרד השיננית את הפלאק מעל השיניים, בחריצים ובחיבור עם החניכיים. היא תעשה זאת מכל הצדדים ואף בחלל הפנימי של הפה, לשם קשה להגיע בעת הצחצוח היום יומי.
בסופו של הטיפול השיננית תבריק את השיניים עם חומר מיוחד המנקה כתמי צבע. טיפולים מיוחדים כמו החדרת פלואוריד לשיניים והקצעת שורשים יינתנו רק במקרה הצורך.

תדירות

כל אדם חייב לבקר אצל שיננית לפחות פעם בחצי שנה על מנת לשמור על חניכיים ורודות ובריאות ושיניים נקיות. מטופלים כרוניים יותר נדרשים לקבוע טיפול אחת לשלושה חודשים על מנת למנוע היווצרות של מחלה ודלקת חניכיים שתדרוש טיפול רחב יותר.
מעשנים, מכורים לקפה או לתה ואנשים הנמצאים במצב רציף של לחץ נפשי נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר לפתח מחלת חניכיים ולכן מומלץ לקבוע טיפול שיננית אחת לשלושה חודשים. כאמור, מדובר בטיפול קצר ומונע שמבטיח לכם חניכיים ורודות וחיוך בוהק, מאוזן לאוזן.

למידע נוסף אודות דלקת חניכיים