איזה סוג כתר מתאים לשיניים קדמיות

כתר בשן קדמית

כתר בשן קדמית נושא עמו משמעויות פונקציונאליות אך גם משמעויות אסתטיות. כאשר אנו מדברים או מחייכים, השיניים הקדמיות הן אלה המראות את עצמן והן אלה שעליהן נישפט לחיוב, או לשלילה.
אכן, שיניים קדמיות לבנות, מסודרות ובריאות הן הכרח בחברה המודרנית והדינמית של ימינו. שיניים בריאות מעידות על מעמד גבוה, בריאות, ואפילו אושר. חשוב להקפיד על סדרת שיניים קדמיות לבנות ובריאות ככל שניתן.
כתר בשן קדמית נעשה בצורה רגילה, כמו כל כתר – שחזור השן המחזיר אותה לגודלה ולצבעה המקורי. הזדקקות לכתר נובעת מעששת חמורה, שבר או ליקוי אסתטי. בדרך כלל, כתר מתחיל בטיפול שורש, מבנה המחזיק את הכתר ולבסוף, כיסוי דמוי שן המחליף את השן המקורית.

סוגי כתרים בשן הקדמית

כאמור, שן קדמית שונה משן אחורית מבחינת המשמעויות האסתטיות שלה ולכן את סוג הכתר נבחר על פי אמות מידה איכותיות אך גם על פי אמות מידה אסתטיות. אנו מבחינים בין כמה סוגי כתרים:

  • כתר מתכת מצופה חרסינה – זהו הכתר הקלאסי, כאשר הפנים מורכב מסגסוגת של מתכות ועליו מורחים ציפוי חרסינה שמחקה היטב את צבע השן המקורית.
  • כתר חרסינה – במקרה זה כל הכתר עשוי חרסינה והוא מתאים מאוד לשיניים קדמיות. כתר חרסינה נחשב טוב יותר שכן החרסינה משתלבת היטב בפה ובחניכיים אולם מחירו גבוה יותר מכתר מתכת.
  • כתר זירקוניה – חומר דמוי יהלום, ללא מתכת, חזק ומתאים לפה מבחינה ביולוגית.

סביר להניח כי החרסינה היא החומר המתאים לביצוע כתר בשן קדמית וזאת משום התכונות הביולוגיות והאסתטיות של החרסינה.

בחירת המרפאה

כך או כך, בחירת כתר לשן קדמית צריכה להיעשות על ידי מומחה לשיקום הפה. הוא זה שיודע לשכלל את הנתונים הדנטליים ביחד עם השיקולים האסתטיים ולהמליץ על סוג הכתר הטוב ביותר.
בנוסף, כתר בשן קדמית מצריך מיומנות אסתטית של שיוף והכנת הכתר בצורה שתדמה באופן מושלם לשן המקורית, לצבעה הטבעי, ושישתלב בהרמוניה עם שאר השיניים הנמצאות לידו. לכן, הקפידו לבחור מרפאת מומחה בעל וותק וניסיון מוכחים. אחרי הכל, מדובר בחיוך שלכם.

מבחינה איכותית, אין הבדל בין שני סוגי הכתרים ושניהם חזקים ועמידים. יחד עם זאת, מבחינה אסתטית, לכתר מחרסינה מלאה, או זירקוניה, יש יתרון ניכר ומשמעותי. למעשה, בשיניים הקדמיות נעדיף כתרי זירקוניה מאשר כתרים על בסיס מתכת על מנת לבטל את האפשרות לנימה אפורה בחיבור שבין שורש הכתר לחניכיים ולהגיע כמה שיותר קרוב לשחזור שן אמיתית.

טכנולוגיות חדשות

כתרי חרסינה ללא מתכת או זירקוניה, הם בעיקר לצרכים אסתטיים ולכן ימוקמו, בדרך כלל, בשיניים הקדמיות, שם הדרישה לאסתטיות מובהקת יותר. גם בתחום זה יש התפתחות ושיטות חדשות וכתרי הזירקוניה נכנסים יותר ויותר לשימוש גם בשיניים אחוריות ובגשרים קצרים, לאחר שחוזקם ועמידותם נבחנה לאורך השנים.
לאחרונה ולמעודכנת ביותר קוראים: CAD/CAM והיא משפרת את היכולת לדייק בצורת השן המשוחזרת. מדובר על סורק אופטי אשר מעביר למחשב תמונה מדויקת של השן המושחזת שאליה מיועד הכתר. התמונה נשלחת למעבדה ושם מייצרים את כתר החרסינה לפי הנתונים באמצעות מחרטה ממוחשבת.
למעשה, טכנאי המעבדה רואה את השן בדיוק כפי שהיא באמת וכך קל לו יותר להתאים את הכתר בצורה מושלמת. לאחר שכתר החרסינה מושלם, מלבישים אותו על המבנה ומקבלים שן חדשה, שחזור מדויק של השן המקורית.

מחיר כתר זירקוניה

כתר זירקוניה עשוי לעלות בין 4500 ל- 6500 ש"ח, כאשר כתר עבור שן הממוקמת באזור הקדמי, ודורשת רמת אסתטיקה גבוהה, יעלה יותר מכתר עבור שן הממוקמת באזור אחורי

יתרונות כתרי החרסינה

יותר ויותר מטופלים מעדיפים להשקיע את כספם בכתרי חרסינה מלאה וזאת משום היתרונות הברורים של החרסינה:

  • החרסינה אינה מגרה את החניכיים כלל, בניגוד לכמה מתכות העלולות לגרום לגירוי ולכאבים.
  • החרסינה אינה סופחת חומצות וצבעי מאכל.
  • החרסינה אינה משנה את צבעה לאורך שנים.
  • החרסינה הינה פתרון לאנשים שאלרגיים למתכות ואינם מעוניינים במתכות בפיהם.

יחד עם זאת, טכנולוגיה חדישה לכתרי חרסינה דורשת את מיומנות המרפאה ורופא שיניים מומחה לשיקום הפה היינו מעודכן ביותר בתחום מתפתח זה. רק כך תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי כתרי החרסינה יתאימו לפיכם בדיוק, יחזיקו שנים רבות וטובות ויענו על הצורך האסתטי של שיניים לבנות ויפות.