התגברות על חרדת ההרדמה

אם תשאלו את רוב האנשים ממה הם הכי פוחדים במהלך טיפול שיניים, יגידו רובם שהזריקה המרדימה היא זו שגורמת לפוביה ולחוסר היכולת לגשת אל מרפאת השיניים. כמובן שהפרדוקס הגדול הוא שהזריקה למעשה מבטלת את הכאב הכרוך בטיפול השיניים ושהיא לעיתים כמעט ולא כואבת.

לאנשים שאינם מסוגלים להתגבר על הפחד מהזריקה או מגורמים אחרים מוצעות כמה אפשרויות חלופיות:

  • שימוש בגז צחוק
  • הרדמה כללית
  • טשטוש (סדציה)

הרדמה כללית היא פרקטיקה שקיבלה תאוצה בשנים האחרונות, גם בגלל ביקוש רב למספר טיפולים בבת אחת וביום אחד, מבלי הצורך לחזור שבוע אחר שבוע למרפאת השיניים, וגם בגלל הפתחות הטכנולוגיה והיכולות המקצועיות של המומחים.

יחד עם זאת, הרדמה מלאה אינה נטולת סיכונים וכרוכה בפרוצדורה מורכבת הכוללת, בין היתר, נוכחות רופא מרדים במרפאת השיניים ורופא שיניים עם אישור מיוחד ממשרד הבריאות לבצע טיפולי שיניים תחת הרדמה כללית. בטיפול תחת טשטוש (סדציה) מפחיתים את הסיכונים שבהרדמה כללית אך גם כאן נדרשת נוכחות רופא מרדים.

שימוש בגז צחוק

גז צחוק הוא תערובת של שני גזים – חמצן ונייטרוס אוקסיד. כאשר הוא נשאף דרך האף הוא משרה רוגע ונינוחות ומעמעם את התחושות כמו ריח, טעם וכאב. למעשה, יותר משגז צחוק מרדים את הפה, הוא מעלה את סף הכאב, כך שהמטופל אינו חש בו כלל.

במהלך כל הטיפול, רופא השיניים מנטר את כמות החמצן והאוקסיד כך שלמעשה, שימוש בגז צחוק הוא בטוח לחלוטין ואינו מסוכן כלל. יחד עם זאת, רופא השיניים חייב לעבור הכשרה מיוחדת על מנת להשתמש בגז צחוק.

במקרים מסוימים, גז הצחוק משמש כאלחוש מוקדם כדי שרופא השיניים יוכל להשתמש בזריקה ולהרדים את המקום שבו דרוש טיפול מעמיק. שימוש בגז הצחוק נפוץ בעיקר אצל ילדים, אולם גם מבוגרים יכולים ליהנות מיתרונות הגז. אסור בתכלית האיסור להשתמש בגז צחוק על נשים בהיריון.

לגז צחוק אין כמעט תופעות לוואי. בתום הטיפול הרופא "מנחית" את המטופל ומוודא כי השפעת הגז חלפה לגמרי. ייתכן כי לאחר הטיפול המטופל ירגיש סחרחורת קלה, בחילה, אולם תופעות אלה אינן מסוכנות ורוב הטיפולים נגמרים כאשר המטופל הולך לביתו וממשיך בעיסוקיו הרגילים.

התייעצות עם רופא השיניים לגבי אפשרויות ההרדמה בהחלט תמנע פוביה וחרדה מפני טיפול שיניים והבטחת החיוך העתידי.