התהליך עצמו

בעבר היה נהוג לעקור שיניים ללא התחשבות בבזבוז העצם הכרוך בעקירה או באבדן הרקמה הרכה. ימים אלה חלפו עברו וכיום ניתנת חשיבות יתרה לשמירת העצם ולעקירה מאוזנת הלוקחת בחשבון גם את ההשתלה לאחריה, גם את מיקום המכתשית וגם את כמויות העצם הנדרשות לקליטה טובה של השתל.

לשם כך פותחו מכשירים מיוחדים המאפשרים התערבות כירורגית מינימלית ועקירה מחושבת כך שהכוחות הפועלים על קירות המכתשית יהיו קטנים ביותר. לאחר העקירה יש להימנע מצמצום קירות המכתשית ולנקות היטב את מקום העקירה מרקמות ומציסטות העלולות לזהם את המקום העקירה.

לאחר ביצוע העקירה, הרופא מחדיר את השתל שנבחר מבעוד מועד ומנסה להשיג "יציבות ראשונית" תוך מיקום השתל במיקום הטוב ביותר מבחינה פונקציונאלית ואסתטית.
אנו רואים כי השתלה מיידית לאחר עקירה אמנם נושאת בחובה יתרונות רבים כמו קיצור זמן ויכולת החלמה טובות יותר אולם יש להקפיד על מקצועיות וזהירות. במידה ומכתשית העצם הנוצרת לאחר עקירה פגועה ברמות גבוהות מדי או שהחניכיים אינם מכילים רקמת חיבור דחוסה, יש לוותר על ההשתלה ולתת למקום להחלים לפני שניגשים לשלב הבא של החדרת השתל.

איכות העקירה וההשתלה

למרות ההתפתחות הטכנולוגית המצוינת בשנים האחרונות, הצלחת השתלה מיידית לאחר עקירה נתונה בידיו של הרופא. רופא שיניים, מומחה לשיקום הפה אשר מכין תרשים זרימה מפורט ולוקח בחשבון את כל הפרמטרים הקליניים של המטופל יידע בוודאות האם ניתן להשתיל או שצריך להמתין עוד.

בכל מקרה, מומחה לשיקום הפה ייתן מענה להשתלה עתידית וחיזוק העצם במידה וצריך, כמו גם מענה אסתטי מיידי לחוסר השן.

למידע נוסף בנושא: העמסה מיידית
זקוקים לייעוץ אישי בנושא השתלות שיניים?