שיניים שבורות

במקרה של חבלה בשיניים יש להגיע במהרה למרפאת השיניים לקבלת טיפול חירום. לעתים, כמו במקרה של יציאת השן מהמכתשית, טיפול החירום יכול להציל את השן ולחסוך עוגמת נפש, כאב וזמן יקר. יחד עם זאת, יש מקרים בהם יש לנקוט הליך דנטלי ארוך יותר כמו במקרה של השלמת שן שבורה.

אפשרויות להשלמת שיניים – השלמת שן שבורה

במקרה של שבירת הכותרת יש לפנות אל רופא שיניים מומחה על מנת שיאבחן את חומרת החבלה ויציע דרכי טיפול שונות. השלמת שן שבורה ניתן לעשות בכמה דרכים:

  • השלמת שן שבורה באמצעות ציפוי חרסינה
  • השלמת שיניים באמצעות קומפוזיט – חומר מרוכב בגוון השן.
  • השלמת השן באמצעות כתר חרסינה.

במקרה של שבירת כותרת השן ללא פגיעה במוך השן, ניתן להשלימה על ידי קומפוזיט או ציפוי חרסינה. החרסינה נחשבת ליקרה יותר אך גם לאיכותית יותר ודומה לשן המקורית עד כדי חוסר הבדל. יחד עם זאת, ציפוי חרסינה דורש את מיומנות הרופא השיניים והטכנאי.

כיצד זה מתבצע?

הליך השלמת שן שבורה באמצעות ציפוי חרסינה מתרחש בשני שלבים כאשר בשלב הראשון מגיע המטופל לרופא השיניים אשר משתמש בחומר מיוחד על מנת ליצור תבנית של השן השבורה. לאחר מכן נשלח המבנה למעבדה ושם הטכנאי יוצר את המשכה המדויק של השן השבורה.
בשלב השני מדביק רופא השיניים את החתיכה החסרה ומשלים את השן. בכל מקרה, לאחר ההדבקה מומלץ לא ללעוס דברים קשים ולתת לשן להתאחות מחדש. ציפוי חרסינה נראה בדיוק כמו השן הטבעית ואי אפשר לזהות כי השן נשברה אי פעם.

כתר חרסינה

במקרים אחרים, החבלה חמורה מדי ויש צורך לעשות כתר שלם. באם החבלה נעשתה בשיניים הקדמיות מומלץ לעשות כתר מחרסינה אשר ידמה בגוונו ובאיכותו לשן המקורית. כתר מחרסינה ילווה בטיפול שורש ולאחר מכן יוכן המבנה, תבוצע השחזה של השו ולבסוף הלבשת כתר.
גם כתר מחרסינה נעשה במעבדה מיוחדת על ידי טכנאי המקבל מיטבע מדויק של השן המקורית. טכנולוגיות חדשות מאפשרות שחזור מדויק של השן והכנת כתר חרסינה מושלם.

חשוב לדעת!

כולנו מכירים את המקרה של שן שבורה הנגרמת משובבות או מנפילה. הבעיה מחמירה כאשר מזניחים את הנושא ולא מטפלים נכון בשבר השן. מעבר למשמעויות האסתטיות שיש לשן שבורה, הרי שמדובר בבעיה דנטלית העלולה להחמיר אם לא תטופל באופן מיידי.
שן שבורה יכולה להעיד על תזוזה של השן במכתשית, דבר היכול לגרום להיחלשות השן, דלקת במוך השן, פגיעה בשיניים סמוכות ופתח לחיידקי עששת ומחלות חניכיים. לכן, אסור להזניח ויש לגשת לרופא השיניים באופן מיידי. טיפול מיידי יכול להציל את השן ולהשלים את החוסר במהירה.
במקרה ויש צורך בציפוי חרסינה או כתר, כדאי לבחור ברופא המומחה לשיקום הפה על מנת שיעצב את השן בצורה שתדמה באופן מושלם לשן המקורית. העבודה עם החרסינה בשן קדמית היא עבודה סיזיפית ומדויקת אשר רק רופא מומחה וטכנאי מעולה יוכלו לעשות על הצד הטוב ביותר.
הבחנתם בשן שבורה?

צרו קשר עוד היום